Magisk verkstad: Skillnad mellan sidversioner
Boefst (diskussion | bidrag) |
Gaiona (diskussion | bidrag) |
||
(13 mellanliggande sidversioner av 2 användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
====Magiska verkstäder==== | ====Magiska verkstäder==== | ||
Magiska verkstäder | Magiska verkstäder är en kraftfull version av vanliga verkstäder. De ger en större mängd av dessa resurser: | ||
*[[File:supply_small.png|Förnödenheter ]] '''Förnödenheter '''. | |||
*[[File:Prosperity.png|25px|Välstånd]] [[Välstånd|'''Välstånd''']] (Från [[Den vallorianska legenden|'''Kapitel XXI - Den vallorianska legenden''']] och framåt). | |||
<br> | |||
====Uppgradera==== | ====Uppgradera==== | ||
Rad 12: | Rad 16: | ||
{| style="text-align: center; white-space: nowrap" | {| style="text-align: center; white-space: nowrap" | ||
!colspan=" | !colspan="11"|Information Alvernas magiska verkstad (nivå 1 till 20) | ||
|- | |- | ||
|Nivå | |Nivå | ||
Rad 18: | Rad 22: | ||
|colspan="1"|Kostnad<br>ny | |colspan="1"|Kostnad<br>ny | ||
|colspan="1"|Kostnad<br>uppgradering | |colspan="1"|Kostnad<br>uppgradering | ||
|colspan=" | |colspan="2"|Fördelar | ||
|- | |- | ||
|[[File:Level small.png|Nivå]] | |[[File:Level small.png|Nivå]] | ||
Rad 27: | Rad 31: | ||
|[[File:Premium_small.png|Diamanter]] | |[[File:Premium_small.png|Diamanter]] | ||
|[[File:blueprintIcon.png|20px|Ritning]] eller [[File:Premium_small.png|Diamanter]] | |[[File:blueprintIcon.png|20px|Ritning]] eller [[File:Premium_small.png|Diamanter]] | ||
|[[File:supply_small.png| | |colspan="2"|[[File:supply_small.png|Förnödenheter]]Produktion | ||
|- | |- | ||
|1 | |1 [[File:Ch1.png|Du kan bygga den här nivån efter den inledande handledningen!]] | ||
|2x2 | |2x2 | ||
|40 | |40 | ||
Rad 36: | Rad 40: | ||
|290 | |290 | ||
| | | | ||
|141/h | |colspan="2"|141/h | ||
|- | |- | ||
|2 | |2 [[File:Ch2.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel II]] | ||
|3x2 | |3x2 | ||
|103 | |103 | ||
Rad 45: | Rad 49: | ||
|320 | |320 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|370/h | |colspan="2"|370/h | ||
|- | |- | ||
|3 | |3 [[File:Ch3.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel III]] | ||
|3x2 | |3x2 | ||
|152 | |152 | ||
Rad 54: | Rad 58: | ||
|320 | |320 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|520/h | |colspan="2"|520/h | ||
|- | |- | ||
|4 | |4 [[File:Ch4.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel IV]] | ||
|4x3 | |4x3 | ||
|430 | |430 | ||
Rad 63: | Rad 67: | ||
|590 | |590 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|1 310/h | |colspan="2"|1 310/h | ||
|- | |- | ||
|5 | |5 [[File:Ch5.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel V]] | ||
|4x3 | |4x3 | ||
|540 | |540 | ||
Rad 72: | Rad 76: | ||
|630 | |630 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|1 490/h | |colspan="2"|1 490/h | ||
|- | |- | ||
|6 | |6 [[File:Ch6.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel VI]] | ||
|5x3 | |5x3 | ||
|830 | |830 | ||
Rad 81: | Rad 85: | ||
|850 | |850 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|2 100/h | |colspan="2"|2 100/h | ||
|- | |- | ||
|7 | |7 [[File:Ch7.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel VII]] | ||
|3x6 | |3x6 | ||
|1 120 | |1 120 | ||
Rad 90: | Rad 94: | ||
|1 120 | |1 120 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|2 800/h | |colspan="2"|2 800/h | ||
|- | |- | ||
|8 | |8 [[File:Ch8.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel VIII]] | ||
|3x6 | |3x6 | ||
|1 320 | |1 320 | ||
Rad 99: | Rad 103: | ||
|1 270 | |1 270 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|3 100/h | |colspan="2"|3 100/h | ||
|- | |- | ||
|9 | |9 [[File:Ch9.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel IX]] | ||
|4x5 | |4x5 | ||
|1 800 | |1 800 | ||
Rad 108: | Rad 112: | ||
|1 400 | |1 400 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|3 900/h | |colspan="2"|3 900/h | ||
|- | |- | ||
|10 | |10 [[File:Ch10.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel X]] | ||
|4x5 | |4x5 | ||
|2 200 | |2 200 | ||
Rad 117: | Rad 121: | ||
|1 400 | |1 400 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|4 300/h | |colspan="2"|4 300/h | ||
|- | |- | ||
|11 | |11 [[File:Ch11.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel XI]] | ||
|3x7 | |3x7 | ||
|2 800 | |2 800 | ||
Rad 126: | Rad 130: | ||
|1 400 | |1 400 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|5 100/h | |colspan="2"|5 100/h | ||
|- | |- | ||
|12 | |12 [[File:Ch12.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel XII]] | ||
|3x7 | |3x7 | ||
|3 400 | |3 400 | ||
Rad 135: | Rad 139: | ||
|1 400 | |1 400 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|5 700/h | |colspan="2"|5 700/h | ||
|- | |- | ||
|13 | |13 [[File:Ch13.png|För den här nivån måste du forska fram Arkeologi i kapitel XIII]] | ||
|4x6 | |4x6 | ||
|4 700 | |4 700 | ||
Rad 144: | Rad 148: | ||
|1 400 | |1 400 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|7 300/h | |colspan="2"|7 300/h | ||
|- | |- | ||
|14 | |14 [[File:Ch14.png|För den här nivån måste du forska fram Centralöarnas hamn i kapitel XIV]] | ||
|4x6 | |4x6 | ||
|5 600 | |5 600 | ||
Rad 153: | Rad 157: | ||
|1 400 | |1 400 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|8 100/h | |colspan="2"|8 100/h | ||
|- | |- | ||
|15 | |15 [[File:Ch15.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel XV]] | ||
|5x5 | |5x5 | ||
|7 568 | |7 568 | ||
Rad 162: | Rad 166: | ||
|1 400 | |1 400 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|23 k/h | |colspan="2"|23 k/h | ||
|- | |- | ||
|16 | |16 [[File:Ch16.png|25px|För den här nivån måste du forska fram Senat i kapitel XVI]] | ||
|5x6 | |5x6 | ||
|11 | |11 653 | ||
|8 307 | |8 307 | ||
|10 s | |10 s | ||
|2 000 | |2 000 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|33,5 k/h | |colspan="2"|33,5 k/h | ||
|- | |- | ||
|17 [[File:Ch17.png|Du behöver forska fram Avancerad marknadsplats | |17 [[File:Ch17.png|Du behöver forska fram Avancerad marknadsplats 4i kapitel XVII för denna nivå.]] | ||
|6x5 | |6x5 | ||
|14 k | |14,8 k | ||
|10 k | |10,2 k | ||
|10 s | |10 s | ||
|2 000 | |2 000 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|43 k/h | |colspan="2"|43 k/h | ||
|- | |- | ||
|18 [[File:Ch18.png|Du behöver forska fram Dimensionernas port i kapitel XVIII för denna nivå.]] | |18 [[File:Ch18.png|Du behöver forska fram Dimensionernas port i kapitel XVIII för denna nivå.]] | ||
|5x6 | |5x6 | ||
|17 k | |17,4 k | ||
|12 k | |12,4 k | ||
|10 s | |10 s | ||
|2 000 | |2 000 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|50 k/h | |colspan="2"|50 k/h | ||
|- | |- | ||
|19 [[File:Ch19.png|För den här nivån måste du forska fram Rustade verkstäder i kapitel | |19 [[File:Ch19.png|För den här nivån måste du forska fram Rustade verkstäder i kapitel XIX.]] | ||
|5x6 | |5x6 | ||
| | |24 k | ||
|2 | |15 k | ||
|10 s | |||
|2 000 | |||
|1 eller 300 | |||
|colspan="2"|63 k/h | |||
|- | |||
|20 [[File:Ch20.png|För den här nivån måste du forska fram avancerade spejare kapitel XX]] | |||
|7x4 | |||
|29 k | |||
|17 k | |||
|10 s | |||
|2 000 | |||
|1 eller 300 | |||
|colspan="2"|74 k/h | |||
|- | |||
!colspan="11"|Information Alvernas magiska verkstad (nivå 21 och upp) | |||
|- | |||
|Nivå | |||
|colspan="4"|Krav | |||
|colspan="1"|Kostnad<br>ny | |||
|colspan="1"|Kostnad<br>uppgradering | |||
|colspan="2"|Fördelar | |||
|- | |||
|[[File:Level small.png|Nivå]] | |||
|[[File:field_small.png|Storlek]] | |||
|[[File:Population small elves.png|Befolkning]] | |||
|[[File:Culture_icon_elves.png|Kultur]] | |||
|[[File:time_small.png|Byggtid]] | |||
|[[File:Premium_small.png|Diamanter]] | |||
|[[File:blueprintIcon.png|20px|Ritning]] eller [[File:Premium_small.png|Diamanter]] | |||
|[[File:Prosperity.png|25px|Välstånd]] | |||
|[[File:supply_small.png|Förnödenheter]]Produktion | |||
|- | |||
|21 [[File:Ch21.png|För den här nivån måste du forska fram välståndsstadshus i kapitel XXI]] | |||
|7x4 | |||
|33 k | |||
|20 k | |||
|10 s | |10 s | ||
|2 000 | |2 000 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
| | |120 | ||
|92 k/h | |||
|- | |||
|} | |} | ||
====Människornas magiska verkstad==== | ====Människornas magiska verkstad==== | ||
{| style="text-align: center; white-space: nowrap" | {| style="text-align: center; white-space: nowrap" | ||
!colspan=" | !colspan="11"|Information Människornas magiska verkstad (nivå 1 till 20) | ||
|- | |- | ||
|Nivå | |Nivå | ||
Rad 209: | Rad 251: | ||
|colspan="1"|Kostnad<br>ny | |colspan="1"|Kostnad<br>ny | ||
|colspan="1"|Kostnad<br>uppgradering | |colspan="1"|Kostnad<br>uppgradering | ||
|colspan=" | |colspan="2"|Fördelar | ||
|- | |- | ||
|[[File:Level small.png|Nivå]] | |[[File:Level small.png|Nivå]] | ||
|[[File:field_small.png|Storlek]] | |[[File:field_small.png|Storlek]] | ||
|[[File:Population small | |[[File:Population small humans.png|Befolkning]] | ||
|[[File: | |[[File:Culture_icon.png|Kultur]] | ||
|[[File:time_small.png|Byggtid]] | |[[File:time_small.png|Byggtid]] | ||
|[[File:Premium_small.png|Diamanter]] | |[[File:Premium_small.png|Diamanter]] | ||
|[[File:blueprintIcon.png|20px|Ritning]] eller [[File:Premium_small.png|Diamanter]] | |[[File:blueprintIcon.png|20px|Ritning]] eller [[File:Premium_small.png|Diamanter]] | ||
|[[File:supply_small.png| | |colspan="2"|[[File:supply_small.png|Förnödenheter]]Produktion | ||
|- | |- | ||
|1 | |1 [[File:Ch1.png|Du kan bygga den här nivån efter den inledande handledningen!]] | ||
|2x2 | |2x2 | ||
|40 | |40 | ||
Rad 227: | Rad 269: | ||
|290 | |290 | ||
| | | | ||
|141/h | |colspan="2"|141/h | ||
|- | |- | ||
|2 | |2 [[File:Ch2.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel II]] | ||
|2x2 | |2x2 | ||
|68 | |68 | ||
Rad 236: | Rad 278: | ||
|320 | |320 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|250/h | |colspan="2"|250/h | ||
|- | |- | ||
|3 | |3 [[File:Ch3.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel III]] | ||
|2x3 | |2x3 | ||
|152 | |152 | ||
Rad 245: | Rad 287: | ||
|350 | |350 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|520/h | |colspan="2"|520/h | ||
|- | |- | ||
|4 | |4 [[File:Ch4.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel IV]] | ||
|3x4 | |3x4 | ||
|430 | |430 | ||
Rad 254: | Rad 296: | ||
|590 | |590 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|1 310/h | |colspan="2"|1 310/h | ||
|- | |- | ||
|5 | |5 [[File:Ch5.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel V]] | ||
|3x4 | |3x4 | ||
|540 | |540 | ||
Rad 263: | Rad 305: | ||
|630 | |630 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|1 490/h | |colspan="2"|1 490/h | ||
|- | |- | ||
|6 | |6 [[File:Ch6.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel VI]] | ||
|3x5 | |3x5 | ||
|830 | |830 | ||
Rad 272: | Rad 314: | ||
|850 | |850 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|2 100/h | |colspan="2"|2 100/h | ||
|- | |- | ||
|7 | |7 [[File:Ch7.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel VII]]] | ||
|6x3 | |6x3 | ||
|1 120 | |1 120 | ||
Rad 281: | Rad 323: | ||
|1 120 | |1 120 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|2 800/h | |colspan="2"|2 800/h | ||
|- | |- | ||
|8 | |8 [[File:Ch8.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel VIII]] | ||
|6x3 | |6x3 | ||
|1 320 | |1 320 | ||
Rad 290: | Rad 332: | ||
|1 270 | |1 270 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|3 100/h | |colspan="2"|3 100/h | ||
|- | |- | ||
|9 | |9 [[File:Ch9.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel IX]] | ||
|4x5 | |4x5 | ||
|1 800 | |1 800 | ||
Rad 299: | Rad 341: | ||
|1 400 | |1 400 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|3 900/h | |colspan="2"|3 900/h | ||
|- | |- | ||
|10 | |10 [[File:Ch10.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel X]] | ||
|4x5 | |4x5 | ||
|2 200 | |2 200 | ||
Rad 308: | Rad 350: | ||
|1 400 | |1 400 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|4 300/h | |colspan="2"|4 300/h | ||
|- | |- | ||
|11 | |11 [[File:Ch11.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel XI]] | ||
|3x7 | |3x7 | ||
|2 800 | |2 800 | ||
Rad 317: | Rad 359: | ||
|1 400 | |1 400 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|5 100/h | |colspan="2"|5 100/h | ||
|- | |- | ||
|12 | |12 [[File:Ch12.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel XII]] | ||
|3x7 | |3x7 | ||
|3 400 | |3 400 | ||
Rad 326: | Rad 368: | ||
|1 400 | |1 400 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|5 700/h | |colspan="2"|5 700/h | ||
|- | |- | ||
|13 | |13 [[File:Ch13.png|För den här nivån måste du forska fram Arkeologi i kapitel XIII]] | ||
|4x6 | |4x6 | ||
|4 700 | |4 700 | ||
Rad 335: | Rad 377: | ||
|1 400 | |1 400 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|7 300/h | |colspan="2"|7 300/h | ||
|- | |- | ||
|14 | |14 [[File:Ch14.png|För den här nivån måste du forska fram Centralöarnas hamn i kapitel XIV]] | ||
|4x6 | |4x6 | ||
|5 600 | |5 600 | ||
Rad 344: | Rad 386: | ||
|1 400 | |1 400 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|8 100/h | |colspan="2"|8 100/h | ||
|- | |- | ||
|15 | |15 [[File:Ch15.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel XV]] | ||
|5x5 | |5x5 | ||
|7 568 | |7 568 | ||
Rad 353: | Rad 395: | ||
|1 400 | |1 400 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|23 k/h | |colspan="2"|23 k/h | ||
|- | |- | ||
|16 | |16 [[File:Ch16.png|25px|För den här nivån måste du forska fram Senat i kapitel XVI]] | ||
|5x6 | |5x6 | ||
|11 | |11 653 | ||
|8 307 | |8 307 | ||
|10 s | |10 s | ||
|2 000 | |2 000 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|33,5 k/h | |colspan="2"|33,5 k/h | ||
|- | |- | ||
|17 [[File:Ch17.png|Du behöver forska fram Avancerad marknadsplats | |17 [[File:Ch17.png|Du behöver forska fram Avancerad marknadsplats 4i kapitel XVII för denna nivå.]] | ||
|6x5 | |6x5 | ||
|14 k | |14,8 k | ||
|10 k | |10,2 k | ||
|10 s | |10 s | ||
|2 000 | |2 000 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|43 k/h | |colspan="2"|43 k/h | ||
|- | |- | ||
|18 [[File:Ch18.png|Du behöver forska fram Dimensionernas port i kapitel XVIII för denna nivå.]] | |18 [[File:Ch18.png|Du behöver forska fram Dimensionernas port i kapitel XVIII för denna nivå.]] | ||
|5x6 | |5x6 | ||
|17 k | |17,4 k | ||
|12 k | |12,4 k | ||
|10 s | |10 s | ||
|2 000 | |2 000 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|50 k/h | |colspan="2"|50 k/h | ||
|- | |- | ||
|19 [[File:Ch19.png|För den här nivån måste du forska fram Rustade verkstäder i kapitel | |19 [[File:Ch19.png|För den här nivån måste du forska fram Rustade verkstäder i kapitel XIX.]] | ||
|5x6 | |5x6 | ||
| | |24 k | ||
|2 | |15 k | ||
|10 s | |||
|2 000 | |||
|1 eller 300 | |||
|colspan="2"|63 k/h | |||
|- | |||
|20 [[File:Ch20.png|För den här nivån måste du forska fram avancerade spejare kapitel XX]] | |||
|7x4 | |||
|29 k | |||
|17 k | |||
|10 s | |||
|2 000 | |||
|1 eller 300 | |||
|colspan="2"|74 k/h | |||
|- | |||
!colspan="11"|Information Människornas magiska verkstad (nivå 21 och upp) | |||
|- | |||
|Nivå | |||
|colspan="4"|Krav | |||
|colspan="1"|Kostnad<br>ny | |||
|colspan="1"|Kostnad<br>uppgradering | |||
|colspan="2"|Fördelar | |||
|- | |||
|[[File:Level small.png|Nivå]] | |||
|[[File:field_small.png|Storlek]] | |||
|[[File:Population small humans.png|Befolkning]] | |||
|[[File:Culture_icon.png|Kultur]] | |||
|[[File:time_small.png|Byggtid]] | |||
|[[File:Premium_small.png|Diamanter]] | |||
|[[File:blueprintIcon.png|20px|Ritning]] eller [[File:Premium_small.png|Diamanter]] | |||
|[[File:Prosperity.png|25px|Välstånd]] | |||
|[[File:supply_small.png|Förnödenheter]]Produktion | |||
|- | |||
|21 [[File:Ch21.png|För den här nivån måste du forska fram välståndsstadshus i kapitel XXI]] | |||
|7x4 | |||
|33 k | |||
|20 k | |||
|10 s | |10 s | ||
|2 000 | |2 000 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
| | |120 | ||
|92 k/h | |||
|- | |||
|} | |} | ||
Rad 435: | Rad 515: | ||
!Nivå 18 | !Nivå 18 | ||
!Nivå 19 | !Nivå 19 | ||
! | !Nivå 20 | ||
|- | |- | ||
|[[File:Magic_Workshop_Elves_CH16.png|120px]] | |[[File:Magic_Workshop_Elves_CH16.png|120px]] | ||
Rad 441: | Rad 521: | ||
|[[File:P_Elves_Premium_Workshop_18.png|120px]] | |[[File:P_Elves_Premium_Workshop_18.png|120px]] | ||
|[[File:P_Elves_Premium_Workshop_19_0000.png|120px]] | |[[File:P_Elves_Premium_Workshop_19_0000.png|120px]] | ||
|[[File:P_Elves_Premium_Workshop_20_0000.png|120px]] | |||
|- | |||
!Nivå 21 | |||
! | |||
! | |||
! | |||
! | |||
|- | |||
|[[File:P_Elves_Premium_Workshop_21.png|120px]] | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Rad 487: | Rad 579: | ||
!Nivå 17 | !Nivå 17 | ||
!Nivå 18 | !Nivå 18 | ||
! | !Nivå 19 | ||
! | !Nivå 20 | ||
|- | |- | ||
|[[File:Magic_Workshop_Humans_CH16.png|120px]] | |[[File:Magic_Workshop_Humans_CH16.png|120px]] | ||
|[[File:Magic_Workshop_Humans_CH17.png|120px]] | |[[File:Magic_Workshop_Humans_CH17.png|120px]] | ||
|[[File:P_Humans_Premium_Workshop_18.png|120px]] | |[[File:P_Humans_Premium_Workshop_18.png|120px]] | ||
|[[File:P_Humans_Premium_Workshop_19_0000.png|120px]] | |||
|[[File:P_Humans_Premium_Workshop_20_0000.png|120px]] | |||
|- | |||
!Nivå 21 | |||
! | |||
! | |||
! | |||
! | |||
|- | |||
|[[File:P_Humans_Premium_Workshop_21.png|120px]] | |||
| | |||
| | |||
| | | | ||
| | | |
Nuvarande version från 22 augusti 2023 kl. 19.18
Magiska verkstäder
Magiska verkstäder är en kraftfull version av vanliga verkstäder. De ger en större mängd av dessa resurser:
- Förnödenheter .
- Välstånd (Från Kapitel XXI - Den vallorianska legenden och framåt).
Uppgradera
En uppgradering är möjlig efter att du forskat fram Avancerade Spanare i ett nytt kapitel (upp till Elementarer) eller när du forskat fram den vanliga Bostadens uppgraderingsteknik (från Amuni och framåt).
Ritningar
Ritningar är sällsynta speciella föremål som endast kan fås genom turneringar. De behövs för att uppgradera magisk verkstad och magisk bostad utan premiumkostnad (diamanter) så länge som du är i rätt kapitel (har forskat fram uppgraderingen enligt tabellen nedan).
Du kan se hur många ritningar du har genom att hålla musen över ritningsikonen när du uppgraderar en magisk byggnad eller genom att öppna resursöversikten uppe i huvudmenyn /överkant. Besök Spelöversikt sidan för mer information
Alvernas magiska verkstad
Notera: Värden över 10000 skrivs med ändelsen k och värden över 1000000 med ändelsen M, ex talet 13000 skrivs som 13 k, 13800 som 13,8 k, 2200000 som 2,2 M och 22000000 som 22 M