Utgående Byggnader: Skillnad mellan sidversioner
Boefst (diskussion | bidrag) |
Gose (diskussion | bidrag) |
||
(26 mellanliggande sidversioner av 2 användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
===Utgående Byggnader=== | |||
Några evenemangspriser har stor kraft, men denna kraft varar bara under en begränsad tid. Vi kallar dessa typer av belöningar Utgående Byggnader. När boosten från denna byggnad har gått ut kan du behålla den i staden, den ger då fortfarande en liten fördel. | Några evenemangspriser har stor kraft, men denna kraft varar bara under en begränsad tid. Vi kallar dessa typer av belöningar Utgående Byggnader. När boosten från denna byggnad har gått ut kan du behålla den i staden, den ger då fortfarande en liten fördel. | ||
Rad 5: | Rad 5: | ||
För att se en större bild, klicka på byggnadernas bilder. | För att se en större bild, klicka på byggnadernas bilder. | ||
=== Militära utgående byggnader === | |||
=== Kategori utgående byggnader === | |||
==== Militära utgående byggnader ==== | |||
Bland Militära utgående byggnader hittar du den mest varierande typen av utgående byggnader, allt beror på dina omedelbara behov. | |||
'''Kom ihåg:''' Förmånerna är tillfälliga så se till att du får ut det mesta av dem! | |||
Alla utgående förmåner är kumulativa, vilket innebär att du kan använda flera utgående byggnader samtidigt för att få ut det mesta av deras kraft! | |||
{| style="text-align: center" | {| style="text-align: center" | ||
!colspan="11"|Militära utgående byggnader | !colspan="11"|Militära utgående byggnader | ||
Rad 35: | Rad 43: | ||
|[[File:Short_ranged.png|Ökar lättdistansenheternas attackstyrka]] +50% | |[[File:Short_ranged.png|Ökar lättdistansenheternas attackstyrka]] +50% | ||
[[File:Culture.png|24px|Kultur]] | [[File:Culture.png|24px|Kultur]] | ||
|5 dagar | |||
|- | |||
|[[File:A_Evt_Expiring_LightMelee_Boost1_1.png|80px|Lätt närstridsmonument]] | |||
|2x2 | |||
|Ger 75% mer Skada till alla dina lätta närstridsenheter, flera bonusar kan användas samtidigt. | |||
|[[File:light_melee.png|Ökar lätta närstridsenheters attackstyrka]] +75% | |||
[[File:Culture.png|24px]] | |||
|5 dagar | |||
|- | |||
|[[File:A_Evt_Expiring_HeavyMelee_Boost1_1.png|80px|Tung närstridshelgedom]] | |||
|2x2 | |||
|Ger 75% mer Skada till alla dina Tunga närstridsenheter, flera bonusar kan användas samtidigt. | |||
|[[File:heavy_melee.png|Ökar tunga närstridsenheters attackstyrka]] +75% | |||
[[File:Culture.png|24px]] | |||
|5 dagar | |||
|- | |||
|[[File:A_Evt_Expiring_HeavyRanged_Boost1_1.png|80px|Tung distansenhetsförstärkare]] | |||
|2x2 | |||
|Ger 50% mer Skada till alla dina Tunga distansenheter, flera bonusar kan användas samtidigt. | |||
|[[File:long_ranged.png|Ökar tunga distansenheters attackstyrka]] +50% | |||
[[File:Culture.png|24px]] | |||
|5 dagar | |5 dagar | ||
|- | |- | ||
Rad 43: | Rad 72: | ||
[[File:Culture.png|24px|Kultur]] | [[File:Culture.png|24px|Kultur]] | ||
|5 dagar | |5 dagar | ||
|- | |||
|[[File:A_Evt_May_XXII_Decorative_Flower_D1.png|100px|Trädgårdsstenar]] | |||
|1x1 | |||
|De här stenarna används inte bara för att dekorera trädgårdar, utan även för att slipa svärd och yxor. När de här fälten blommar ökar de antalet trupper som tränas för varje vapenkammarnivå din stad har. | |||
|[[File: Add_training_cluster_size.png|Ökad rekryteringsstorlek med 1 per total vapenkammarnivå]] | |||
|60<br>dagar | |||
|- | |- | ||
|[[File:A_Evt_Easter_XXII_Ludibria_Ventis.png|100px|Ludibria Ventis]] | |[[File:A_Evt_Easter_XXII_Ludibria_Ventis.png|100px|Ludibria Ventis]] | ||
Rad 50: | Rad 85: | ||
[[File:Culture.png|24px|Kultur]] | [[File:Culture.png|24px|Kultur]] | ||
|10 dagar | |10 dagar | ||
|- | |||
|[[File:Evt_March_2023_Easter_Daily_2x3.png|center|100px|Signum Mentis]] | |||
|2x3 | |||
|Signum mentis tillverkas av finaste dvärgkoppar. Som en symbol för kraft och uthållighet stärker den soldater och ökar deras träningskapacitet en stund. | |||
|[[File:Armory_training_size.png|Öka antalet trupper som kan tränas åt gången]] +100% | |||
[[File:Culture.png|24px]] | |||
|10 dagar | |||
|- | |||
|colspan="5" style="font-size:12px;text-align:center;"|Tryck på varje byggnad för att se en större bild. | |||
|} | |} | ||
=== Speciella utgående byggnader === | ==== Speciella utgående byggnader ==== | ||
Bland Speciella utgående byggnader hittar du den mest varierande typen av utgående byggnader, allt beror på dina omedelbara behov. | |||
'''Kom ihåg:''' Förmånerna är tillfälliga så se till att du får ut det mesta av dem! | |||
{| style="text-align: center" | {| style="text-align: center" | ||
Rad 71: | Rad 119: | ||
|[[File:A_Evt_Expiring_PortalBoost1_1_0000.png|100px|Handelsutpost]] | |[[File:A_Evt_Expiring_PortalBoost1_1_0000.png|100px|Handelsutpost]] | ||
|2x2 | |2x2 | ||
|En utpost för den Blommande Handelssällskapet: producerar en portalförtjänst-förtrollning. Den här byggnaden hjälper dig att klara dig igenom | |En utpost för den Blommande Handelssällskapet: producerar en portalförtjänst-förtrollning. Den här byggnaden hjälper dig att klara dig igenom bosättningskapitel snabbare genom att fylla på ditt kapitelspecifika lager för varor. Tillverkar Myntregn för kapitel 1-5. | ||
|Portalförtjänst 5% [[File:PortalProfit.png|30px|Portalförtjänst]]<br>eller<br>Myntregn 10% var 48e timme | |Portalförtjänst 5% [[File:PortalProfit.png|30px|Portalförtjänst]]<br>eller<br>Myntregn 10%<br>var 48e timme<br>(för spelare i kapitel 1-5) | ||
|50<br>dagar | |50<br>dagar | ||
|- | |- | ||
Rad 133: | Rad 181: | ||
|En gammal utpost tillhörande spiran, som gick förlorad i träsket för länge sen. Samla in produktion efter 50 timmar. | |En gammal utpost tillhörande spiran, som gick förlorad i träsket för länge sen. Samla in produktion efter 50 timmar. | ||
|[[File:SpectralStone.png|25px|Spöksten]] <br>efter 50 timmar. | |[[File:SpectralStone.png|25px|Spöksten]] <br>efter 50 timmar. | ||
|50 | |50 timmar | ||
|- | |- | ||
|[[File:A_Evt_May_XXII_Decorative_Flower_A1.png|100px|Röda begoniafält]] | |[[File:A_Evt_May_XXII_Decorative_Flower_A1.png|100px|Röda begoniafält]] | ||
Rad 165: | Rad 213: | ||
|60<br>dagar | |60<br>dagar | ||
|- | |- | ||
|[[File: | |[[File:A_Evt_December_XXII_Cryomana1_1_0012.png|100px|Cryomana]] | ||
|2x2 | |||
|En genialisk uppfinning som håller mana färsk mycket längre. Tyvärr upphör effekten när lysfrosten smälter. | |||
|[[File:ManaDecay.png|Reducerar Mana-förfall]] 5% | |||
|60<br>dagar | |||
|- | |||
|[[File:A_Evt_December_XXII_Cryoseeds1_1_0012.png|100px|Cryoseeds]] | |||
|2x2 | |||
|En otrolig frys som håller frön färska mycket längre. Tyvärr upphör effekten när lysfrosten smälter. | |||
|[[File:SeedDecay.png|Reducerar Gudomliga frö-förfall]] 5% | |||
|60<br>dagar | |||
|- | |||
|[[File:A_Evt_December_XXII_Cryonurium1_0012.png|100px|Cryonurium]] | |||
|2x2 | |||
|En otrolig plats som håller unurium färskt mycket längre. Tyvärr upphör effekten när lysfrosten smälter. | |||
|[[File:Unurium_decay.png|Reducerar Unurium-förfall]] 5% | |||
|60<br>dagar | |||
|- | |||
|[[File:A_Evt_January_XXIII_Mana_Rune1_1_0012.png|80px|Manaruna]] | |||
|1x2 | |||
|Endast ett fåtal trollkarlar kan läsa den här märkliga runan. Ökar manaproduktionen i din stad tillfälligt. | |||
|[[File:Mana_Boost.png|30px|Ökar manaproduktionen]] 70% | |||
|15<br>dagar | |||
|- | |||
|[[File:A_Evt_Exp_May_XXIII_SteelInfused_Fungi.png|100px|Stålfylld svamp]] | |||
|1x1 | |||
|En grupp med röda svampar som växer bland stål och marmor i marken, vilket ger en unik smak i maträtter. | |||
|[[File:Gds1.png|Boosta produktionen av Basvaror]] 5% | |||
|30<br>dagar | |||
|- | |||
|[[File:A_Evt_Exp_May_XXIII_Crystal_Caps.png|100px|Kristallsvampar]] | |||
|1x1 | |||
|En liten men vacker grupp med silkeslena svampar med blåa kristaller, vilket verkligen skapar en kontrast till den omgivande miljön. | |||
|[[File:Gds2.png|Boosta produktionen av Förädlade varor]] 5% | |||
|30<br>dagar | |||
|- | |||
|[[File:A_Evt_Exp_May_XXIII_Mystic_Mycology.png|100px|Mystisk mykologi]] | |||
|1x1 | |||
|En grupp med lila svampar med magiska egenskaper. Används för att skapa kraftfulla elixir, magipulver och juveler. | |||
|[[File:Gds3.png|Boosta produktionen av Dyrbara varor]] 5% | |||
|30<br>dagar | |||
|- | |||
|[[File:A_Evt_Exp_Merge_Dwarvengame_XXIII_Queens_Idol.png|100px|Drottningens idol]] | |||
|2x2 | |||
|Idolen är ett eko av den vördnadsvärda drottningens arv och utstrålar lycka och välstånd. Märkligt nog får besökare oväntade mynt, som på ett mystiskt sätt dyker upp i närheten av idolen. | |||
|[[File:coinboost.png|Boostar myntproduktion]] 60% | |||
|25<br>dagar | |||
|- | |||
|[[File:A_Evt_Exp_Shuffle_Postal_XXIII_Glacial_Blossom1_1.png|100px|Glaciärblomman]] | |||
|1x1 | |||
|Den kristallina skönheten hos Glaciärblomman ökar effekten av förtrollningen "Provisionens kraft". | |||
|[[File:Spell_supply_production_boost_1_bonus.png|Ökar provisionens krafts effekt]] 10% | |||
|45<br>dagar | |||
|- | |||
|[[File:A_Evt_Exp_Shuffle_Postal_XXIII_Gleaming_Blocks1_1.png|100px|Glänsande block]] | |||
|1x1 | |||
|Dessa utsökta genomskinliga block ökar effekten av förtrollningen "Magisk tillverkning". | |||
|[[File:Spell2boost3.png|Ökar magisk tillverkning effekt]] 7.5% | |||
|45<br>dagar | |||
|- | |||
|[[File:A_Evt_Exp_Shuffle_Postal_XXIII_Glittering_Baubles1_1.png|100px|Glittrande småsaker]] | |||
|1x1 | |1x1 | ||
| | |Dessa naturligt formade småsaker ökar effekten av förtrollningen "Förtrollad begåvning". | ||
|[[File: | |[[File:Spell_Ensorcelled_Endowment_boost.png|Ökar förtrollad begåvning effekt]] 0.75% | ||
| | |45<br>dagar | ||
|- | |||
|[[File:A_Evt_Exp_Tile_Amuni_XXIV_Perfect_Planning_Solutions1_1.png|center|100px|Perfekta planeringslösningar]] | |||
|3x2 | |||
|Mästare Menes enastående förmåga att översätta flera skript samtidigt ökar effektiviteten för alla hans kunder. | |||
|[[File:GR6bst.png|Bosättnings produktionsbonus]] 140% | |||
|20<br>dagar | |||
|- | |||
|[[File:Die_of_Fortune.png|80px|Lyckans tärning]] | |||
|2x3 | |||
|Tärningen förtrollades av en busig trollkarl och håller livet runt brunnen fullt av härliga överraskningar och enstaka irritationsmoment. Produktionsupphämtning var 12:e timme. | |||
|Slumpmässig<br>belöning | |||
|30<br>dagar | |||
|- | |- | ||
|colspan="5" style="font-size:12px;text-align:center;"|Tryck på varje byggnad för att se en större bild. | |||
|} | |} |
Nuvarande version från 28 juli 2024 kl. 07.12
Utgående Byggnader
Några evenemangspriser har stor kraft, men denna kraft varar bara under en begränsad tid. Vi kallar dessa typer av belöningar Utgående Byggnader. När boosten från denna byggnad har gått ut kan du behålla den i staden, den ger då fortfarande en liten fördel.
För att se en större bild, klicka på byggnadernas bilder.
Kategori utgående byggnader
Militära utgående byggnader
Bland Militära utgående byggnader hittar du den mest varierande typen av utgående byggnader, allt beror på dina omedelbara behov.
Kom ihåg: Förmånerna är tillfälliga så se till att du får ut det mesta av dem!
Alla utgående förmåner är kumulativa, vilket innebär att du kan använda flera utgående byggnader samtidigt för att få ut det mesta av deras kraft!
Speciella utgående byggnader
Bland Speciella utgående byggnader hittar du den mest varierande typen av utgående byggnader, allt beror på dina omedelbara behov.
Kom ihåg: Förmånerna är tillfälliga så se till att du får ut det mesta av dem!