Magisk bostad: Skillnad mellan sidversioner
Boefst (diskussion | bidrag) |
Boefst (diskussion | bidrag) |
||
Rad 18: | Rad 18: | ||
{| style="text-align: center; white-space: nowrap" | {| style="text-align: center; white-space: nowrap" | ||
!colspan=" | !colspan="11"|Information Alvernas magiska bostäder (nivå 1 till 20) | ||
|- | |- | ||
|Nivå | |Nivå | ||
Rad 24: | Rad 24: | ||
|colspan="1"|Kostnad<br>ny | |colspan="1"|Kostnad<br>ny | ||
|colspan="1"|Kostnad<br>uppgradering | |colspan="1"|Kostnad<br>uppgradering | ||
|colspan=" | |colspan="5"|Fördelar | ||
|- | |- | ||
|[[File:Level small.png|Nivå]] | |[[File:Level small.png|Nivå]] | ||
Rad 33: | Rad 33: | ||
|[[File:blueprintIcon.png|20px|Ritning]] eller [[File:Premium_small.png|Diamanter]] | |[[File:blueprintIcon.png|20px|Ritning]] eller [[File:Premium_small.png|Diamanter]] | ||
|[[File:Population_small_elves.png|Total befolkning]] | |[[File:Population_small_elves.png|Total befolkning]] | ||
|[[File:coin_small.png|Myntproduktion/h]]/h | |colspan="2"|[[File:coin_small.png|Myntproduktion/h]]/h | ||
|Max tid[[File:time_small.png|Max produktionstid]] | |colspan="2"|Max tid[[File:time_small.png|Max produktionstid]] | ||
|- | |- | ||
|1 [[File:Ch1.png|Du kan bygga den här nivån efter den inledande handledningen!]] | |1 [[File:Ch1.png|Du kan bygga den här nivån efter den inledande handledningen!]] | ||
Rad 43: | Rad 43: | ||
| | | | ||
|80 | |80 | ||
|295/h | |colspan="2"|295/h | ||
|6h | |colspan="2"|6h | ||
|- | |- | ||
|2 [[File:Ch2.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel II]] | |2 [[File:Ch2.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel II]] | ||
Rad 53: | Rad 53: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|170 | |170 | ||
|720/h | |colspan="2"|720/h | ||
|7h30m | |colspan="2"|7h30m | ||
|- | |- | ||
|3 [[File:Ch3.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel III]] | |3 [[File:Ch3.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel III]] | ||
Rad 63: | Rad 63: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|250 | |250 | ||
|1 044/h | |colspan="2"|1 044/h | ||
|9h | |colspan="2"|9h | ||
|- | |- | ||
|4 [[File:Ch4.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel IV]] | |4 [[File:Ch4.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel IV]] | ||
Rad 73: | Rad 73: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|540 | |540 | ||
|2 190/h | |colspan="2"|2 190/h | ||
|10h 30m | |colspan="2"|10h 30m | ||
|- | |- | ||
|5 [[File:Ch5.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel V]] | |5 [[File:Ch5.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel V]] | ||
Rad 83: | Rad 83: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|700 | |700 | ||
|2 608/h | |colspan="2"|2 608/h | ||
|11h 30m | |colspan="2"|11h 30m | ||
|- | |- | ||
|6 [[File:Ch6.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel VI]] | |6 [[File:Ch6.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel VI]] | ||
Rad 93: | Rad 93: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|780 | |780 | ||
|3 360/h | |colspan="2"|3 360/h | ||
|12h 30m | |colspan="2"|12h 30m | ||
|- | |- | ||
|7 [[File:Ch7.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel VII]] | |7 [[File:Ch7.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel VII]] | ||
Rad 103: | Rad 103: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|940 | |940 | ||
|3 629/h | |colspan="2"|3 629/h | ||
|13h 30m | |colspan="2"|13h 30m | ||
|- | |- | ||
|8 [[File:Ch8.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel VIII]] | |8 [[File:Ch8.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel VIII]] | ||
Rad 113: | Rad 113: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|1 710 | |1 710 | ||
|5 931/h | |colspan="2"|5 931/h | ||
|14h 30m | |colspan="2"|14h 30m | ||
|- | |- | ||
|9 [[File:Ch9.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel IX]] | |9 [[File:Ch9.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel IX]] | ||
Rad 123: | Rad 123: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|2 100 | |2 100 | ||
|6 580/h | |colspan="2"|6 580/h | ||
|15h 30m | |colspan="2"|15h 30m | ||
|- | |- | ||
|10 [[File:Ch10.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel X]] | |10 [[File:Ch10.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel X]] | ||
Rad 133: | Rad 133: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|3 100 | |3 100 | ||
|9 151/h | |colspan="2"|9 151/h | ||
|16h 30m | |colspan="2"|16h 30m | ||
|- | |- | ||
|11 [[File:Ch11.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel XI]] | |11 [[File:Ch11.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel XI]] | ||
Rad 143: | Rad 143: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|3 800 | |3 800 | ||
|10 k/h | |colspan="2"|10 k/h | ||
|17h 30m | |colspan="2"|17h 30m | ||
|- | |- | ||
|12 [[File:Ch12.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel XII]] | |12 [[File:Ch12.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel XII]] | ||
Rad 153: | Rad 153: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|4 900 | |4 900 | ||
|12 k/h | |colspan="2"|12 k/h | ||
|18h 30m | |colspan="2"|18h 30m | ||
|- | |- | ||
|13 [[File:Ch13.png|För den här nivån måste du forska fram Arkeologi i kapitel XIII]] | |13 [[File:Ch13.png|För den här nivån måste du forska fram Arkeologi i kapitel XIII]] | ||
Rad 163: | Rad 163: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|5 900 | |5 900 | ||
|13 k/h | |colspan="2"|13 k/h | ||
|19h 30m | |colspan="2"|19h 30m | ||
|- | |- | ||
|14 [[File:Ch14.png|För den här nivån måste du forska fram Centralöarnas hamn i kapitel XIV]] | |14 [[File:Ch14.png|För den här nivån måste du forska fram Centralöarnas hamn i kapitel XIV]] | ||
Rad 173: | Rad 173: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|6 700 | |6 700 | ||
|14 k/h | |colspan="2"|14 k/h | ||
|20h 30m | |colspan="2"|20h 30m | ||
|- | |- | ||
|15 [[File:Ch15.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel XV]] | |15 [[File:Ch15.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel XV]] | ||
Rad 183: | Rad 183: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|8 100 | |8 100 | ||
|15 k/h | |colspan="2"|15 k/h | ||
|21h 30m | |colspan="2"|21h 30m | ||
|- | |- | ||
|16 [[File:Ch16.png|25px|För den här nivån måste du forska fram Senat i kapitel XVI]] | |16 [[File:Ch16.png|25px|För den här nivån måste du forska fram Senat i kapitel XVI]] | ||
Rad 193: | Rad 193: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|13 k | |13 k | ||
|22 k/h | |colspan="2"|22 k/h | ||
|22h | |colspan="2"|22h | ||
|- | |- | ||
|17 [[File:Ch17.png|Du behöver forska fram Avancerad marknadsplats 4 i kapitel XVII för denna nivå.]] | |17 [[File:Ch17.png|Du behöver forska fram Avancerad marknadsplats 4 i kapitel XVII för denna nivå.]] | ||
Rad 203: | Rad 203: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|15 900 | |15 900 | ||
|25 k/h | |colspan="2"|25 k/h | ||
|23h 30m | |colspan="2"|23h 30m | ||
|- | |- | ||
|18 [[File:Ch18.png|Du behöver forska fram Dimensionernas port i kapitel XVIII för denna nivå.]] | |18 [[File:Ch18.png|Du behöver forska fram Dimensionernas port i kapitel XVIII för denna nivå.]] | ||
Rad 213: | Rad 213: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|19 200 | |19 200 | ||
|30 k/h | |colspan="2"|30 k/h | ||
|24h | |colspan="2"|24h | ||
|- | |- | ||
|19 [[File:Ch19.png|För den här nivån måste du forska fram Rustade bostäder i kapitel 19.]] | |19 [[File:Ch19.png|För den här nivån måste du forska fram Rustade bostäder i kapitel 19.]] | ||
Rad 223: | Rad 223: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|27 900 | |27 900 | ||
|45 833/h | |colspan="2"|45 833/h | ||
|24h | |colspan="2"|24h | ||
|- | |- | ||
|20 [[File:Ch20.png|För den här nivån måste du forska fram avancerade spejare i kapitel 20]] | |20 [[File:Ch20.png|För den här nivån måste du forska fram avancerade spejare i kapitel 20]] | ||
Rad 233: | Rad 233: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|33 800 | |33 800 | ||
|57 500/h | |colspan="2"|57 500/h | ||
|colspan="2"|24h | |||
|- | |||
!colspan="11"|Information Alvernas magiska bostäder (nivå 21 och upp) | |||
|- | |||
|Nivå | |||
|colspan="3"|Krav | |||
|colspan="1"|Kostnad<br>ny | |||
|colspan="1"|Kostnad<br>uppgradering | |||
|colspan="5"|Fördelar | |||
|- | |||
|[[File:Level small.png|Nivå]] | |||
|[[File:field_small.png|Storlek]] | |||
|[[File:Culture_icon_elves.png|Kultur]] | |||
|[[File:time_small.png|Byggtid]] | |||
|[[File:Premium_small.png|Diamanter]] | |||
|[[File:blueprintIcon.png|20px|Ritning]] eller [[File:Premium_small.png|Diamanter]] | |||
|[[File:Population_small_elves.png|Total befolkning]] | |||
|[[File:Prosperity.png|25px|Välstånd]] | |||
|[[File:coin_small.png|Myntproduktion/h]]/h | |||
|[[File:Work.png|Gemenskapsarbeteproduktion]]/h | |||
|[[File:coin_small.png|Myntproduktion]][[File:Work.png|Gemenskapsarbeteproduktion]]<br>Max<br>[[File:time_small.png|Max produktionstid]] | |||
|21 [[File:Ch21.png|För den här nivån måste du forska fram välståndsstadshus i kapitel 21]] | |||
|5x5 | |||
|17 200 | |||
|10sec | |||
|2 000 | |||
|1 eller 300 | |||
|43 200 | |||
|54 | |||
|77 083/h | |||
|4/h | |||
|24h | |24h | ||
|- | |- |
Versionen från 17 augusti 2023 kl. 09.01
Magiska bostäder
Magiska bostäder är en kraftfull version av vanliga bostäder. De ger en större mängd av dessa resurser:
- Befolkning.
- Mynt.
- Gemenskapsarbete (Från Kapitel XXI - Den vallorianska legenden och framåt).
- Välstånd (Från Kapitel XXI - Den vallorianska legenden och framåt).
Uppgradera
En uppgradering är möjlig efter du har forskat fram Avancerade Spanare i ett nytt kapitel (upp till Elementarer) eller efter du forskat fram den vanliga Bostadens uppgraderingsteknik (från Amuni och framåt).
Ritningar
Ritningar är sällsynta speciella föremål som kan fås genom turneringar. De behövs för att uppgradera magisk verkstad och magisk bostad utan premiumkostnad (diamanter) så länge som du är i rätt kapitel (har forskat fram uppgraderingen enligt tabellen nedan).
Du kan se hur många ritningar du har genom att hålla musen över ritningsikonen när du uppgraderar en byggnad eller genom resursöversikten uppe i mitten av skärmen.
Alvernas magiska bostäder
Notera: Värden över 10000 skrivs med ändelsen k och värden över 1000000 med ändelsen M, ex talet 13000 skrivs som 13 k, 13800 som 13,8 k, 2200000 som 2,2 M och 22000000 som 22 M
Människornas magiska bostäder
Byggnadsnivåer
Alver
Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Nivå 4 | Nivå 5 | |
---|---|---|---|---|---|
Nivå 6 | Nivå 7 | Nivå 8 | Nivå 9 | Nivå 10 | |
Nivå 11 | Nivå 12 | Nivå 13 | Nivå 14 | Nivå 15 | |
Nivå 16 | Nivå 17 | Nivå 18 | Nivå 19 | Nivå 20 | |
Tryck på bilderna för att göra dem större |
Människor
Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Nivå 4 | Nivå 5 | |
---|---|---|---|---|---|
Nivå 6 | Nivå 7 | Nivå 8 | Nivå 9 | Nivå 10 | |
Nivå 11 | Nivå 12 | Nivå 13 | Nivå 14 | Nivå 15 | |
Nivå 16 | Nivå 17 | Nivå 18 | Nivå 19 | Nivå 20 | |
Tryck på bilderna för att göra dem större |