Magisk bostad: Skillnad mellan sidversioner
Boefst (diskussion | bidrag) |
Gaiona (diskussion | bidrag) |
||
(10 mellanliggande sidversioner av 2 användare visas inte) | |||
Rad 18: | Rad 18: | ||
{| style="text-align: center; white-space: nowrap" | {| style="text-align: center; white-space: nowrap" | ||
!colspan=" | !colspan="11"|Information Alvernas magiska bostäder (nivå 1 till 20) | ||
|- | |- | ||
|Nivå | |Nivå | ||
Rad 24: | Rad 24: | ||
|colspan="1"|Kostnad<br>ny | |colspan="1"|Kostnad<br>ny | ||
|colspan="1"|Kostnad<br>uppgradering | |colspan="1"|Kostnad<br>uppgradering | ||
|colspan=" | |colspan="5"|Fördelar | ||
|- | |- | ||
|[[File:Level small.png|Nivå]] | |[[File:Level small.png|Nivå]] | ||
Rad 33: | Rad 33: | ||
|[[File:blueprintIcon.png|20px|Ritning]] eller [[File:Premium_small.png|Diamanter]] | |[[File:blueprintIcon.png|20px|Ritning]] eller [[File:Premium_small.png|Diamanter]] | ||
|[[File:Population_small_elves.png|Total befolkning]] | |[[File:Population_small_elves.png|Total befolkning]] | ||
|[[File:coin_small.png|Myntproduktion/h]]/h | |colspan="2"|[[File:coin_small.png|Myntproduktion/h]]/h | ||
|Max tid[[File:time_small.png|Max produktionstid]] | |colspan="2"|Max tid[[File:time_small.png|Max produktionstid]] | ||
|- | |- | ||
|1 | |1 [[File:Ch1.png|Du kan bygga den här nivån efter den inledande handledningen!]] | ||
|2x2 | |2x2 | ||
|0 | |0 | ||
Rad 43: | Rad 43: | ||
| | | | ||
|80 | |80 | ||
|295/h | |colspan="2"|295/h | ||
|6h | |colspan="2"|6h | ||
|- | |- | ||
|2 | |2 [[File:Ch2.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel II]] | ||
|2x3 | |2x3 | ||
|48 | |48 | ||
Rad 53: | Rad 53: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|170 | |170 | ||
|720/h | |colspan="2"|720/h | ||
|7h30m | |colspan="2"|7h30m | ||
|- | |- | ||
|3 | |3 [[File:Ch3.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel III]] | ||
|2x3 | |2x3 | ||
|66 | |66 | ||
Rad 63: | Rad 63: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|250 | |250 | ||
|1 044/h | |colspan="2"|1 044/h | ||
|9h | |colspan="2"|9h | ||
|- | |- | ||
|4 | |4 [[File:Ch4.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel IV]] | ||
|3x3 | |3x3 | ||
|126 | |126 | ||
Rad 73: | Rad 73: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|540 | |540 | ||
|2 190/h | |colspan="2"|2 190/h | ||
|10h 30m | |colspan="2"|10h 30m | ||
|- | |- | ||
|5 | |5 [[File:Ch5.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel V]] | ||
|3x3 | |3x3 | ||
|145 | |145 | ||
Rad 83: | Rad 83: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|700 | |700 | ||
|2 608/h | |colspan="2"|2 608/h | ||
|11h 30m | |colspan="2"|11h 30m | ||
|- | |- | ||
|6 | |6 [[File:Ch6.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel VI]] | ||
|2x4 | |2x4 | ||
|200 | |200 | ||
Rad 93: | Rad 93: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|780 | |780 | ||
|3 360/h | |colspan="2"|3 360/h | ||
|12h 30m | |colspan="2"|12h 30m | ||
|- | |- | ||
|7 | |7 [[File:Ch7.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel VII]] | ||
|2x4 | |2x4 | ||
|240 | |240 | ||
Rad 103: | Rad 103: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|940 | |940 | ||
|3 629/h | |colspan="2"|3 629/h | ||
|13h 30m | |colspan="2"|13h 30m | ||
|- | |- | ||
|8 | |8 [[File:Ch8.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel VIII]] | ||
|4x3 | |4x3 | ||
|450 | |450 | ||
Rad 113: | Rad 113: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|1 710 | |1 710 | ||
|5 931/h | |colspan="2"|5 931/h | ||
|14h 30m | |colspan="2"|14h 30m | ||
|- | |- | ||
|9 | |9 [[File:Ch9.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel IX]] | ||
|4x3 | |4x3 | ||
|550 | |550 | ||
Rad 123: | Rad 123: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|2 100 | |2 100 | ||
|6 580/h | |colspan="2"|6 580/h | ||
|15h 30m | |colspan="2"|15h 30m | ||
|- | |- | ||
|10 | |10 [[File:Ch10.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel X]] | ||
|3x5 | |3x5 | ||
|850 | |850 | ||
Rad 133: | Rad 133: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|3 100 | |3 100 | ||
|9 151/h | |colspan="2"|9 151/h | ||
|16h 30m | |colspan="2"|16h 30m | ||
|- | |- | ||
|11 | |11 [[File:Ch11.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel XI]] | ||
|3x5 | |3x5 | ||
|1 040 | |1 040 | ||
Rad 143: | Rad 143: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|3 800 | |3 800 | ||
|10 | |colspan="2"|10 171/h | ||
|17h 30m | |colspan="2"|17h 30m | ||
|- | |- | ||
|12 | |12 [[File:Ch12.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel XII]] | ||
|4x4 | |4x4 | ||
|1 350 | |1 350 | ||
Rad 153: | Rad 153: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|4 900 | |4 900 | ||
|12 | |colspan="2"|12 432/h | ||
|18h 30m | |colspan="2"|18h 30m | ||
|- | |- | ||
|13 | |13 [[File:Ch13.png|För den här nivån måste du forska fram Arkeologi i kapitel XIII]] | ||
|4x4 | |4x4 | ||
|1 640 | |1 640 | ||
Rad 163: | Rad 163: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|5 900 | |5 900 | ||
|13 | |colspan="2"|13 846/h | ||
|19h 30m | |colspan="2"|19h 30m | ||
|- | |- | ||
|14 | |14 [[File:Ch14.png|För den här nivån måste du forska fram Centralöarnas hamn i kapitel XIV]] | ||
|5x3 | |5x3 | ||
|1 880 | |1 880 | ||
Rad 173: | Rad 173: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|6 700 | |6 700 | ||
|14 | |colspan="2"|14 634/h | ||
|20h 30m | |colspan="2"|20h 30m | ||
|- | |- | ||
|15 | |15 [[File:Ch15.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel XV]] | ||
|5x3 | |5x3 | ||
|2 404 | |2 404 | ||
Rad 183: | Rad 183: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|8 100 | |8 100 | ||
|15 | |colspan="2"|15 348/h | ||
|21h 30m | |colspan="2"|21h 30m | ||
|- | |- | ||
|16 | |16 [[File:Ch16.png|25px|För den här nivån måste du forska fram Senat i kapitel XVI]] | ||
|5x4 | |5x4 | ||
|5 370 | |5 370 | ||
Rad 193: | Rad 193: | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|13 k | |13 k | ||
|22 | |colspan="2"|22 272/h | ||
|22h | |colspan="2"|22h | ||
|- | |- | ||
|17 [[File:Ch17.png|Du behöver forska fram Avancerad marknadsplats | |17 [[File:Ch17.png|Du behöver forska fram Avancerad marknadsplats 4i kapitel XVII för denna nivå.]] | ||
|4x5 | |4x5 | ||
|6 500 | |6 500 | ||
Rad 202: | Rad 202: | ||
|2 000 | |2 000 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|15 | |15,9 k | ||
|25 | |colspan="2"|25 957/h | ||
|23h 30m | |colspan="2"|23h 30m | ||
|- | |- | ||
|18 [[File:Ch18.png|Du behöver forska fram Dimensionernas port i kapitel XVIII för denna nivå.]] | |18 [[File:Ch18.png|Du behöver forska fram Dimensionernas port i kapitel XVIII för denna nivå.]] | ||
|4x5 | |4x5 | ||
|7 800 | |7 800 | ||
|10 s | |10 s | ||
|2 000 | |2 000 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|19 | |19,2 k | ||
|30 | |colspan="2"|30 833/h | ||
|24h | |colspan="2"|24h | ||
|- | |- | ||
|19 [[File:Ch19.png|För den här nivån måste du forska fram Rustade bostäder i kapitel | |19 [[File:Ch19.png|För den här nivån måste du forska fram Rustade bostäder i kapitel XIX.]] | ||
|6x4 | |6x4 | ||
|11 | |11.4 k | ||
|10 s | |10 s | ||
|2 000 | |2 000 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|27 | |27,9 k | ||
|45 833/h | |colspan="2"|45 833/h | ||
|24h | |colspan="2"|24h | ||
|- | |- | ||
|20 [[File:Ch20.png|För den här nivån måste du forska fram avancerade spejare i kapitel | |20 [[File:Ch20.png|För den här nivån måste du forska fram avancerade spejare i kapitel XX]] | ||
|6x4 | |6x4 | ||
| | |13,7 k | ||
|10 s | |10 s | ||
|2 000 | |2 000 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|33 | |33,8 k | ||
|57 500/h | |colspan="2"|57 500/h | ||
|colspan="2"|24h | |||
|- | |||
!colspan="11"|Information Alvernas magiska bostäder (nivå 21 och upp) | |||
|- | |||
|Nivå | |||
|colspan="3"|Krav | |||
|colspan="1"|Kostnad<br>ny | |||
|colspan="1"|Kostnad<br>uppgradering | |||
|colspan="5"|Fördelar | |||
|- | |||
|[[File:Level small.png|Nivå]] | |||
|[[File:field_small.png|Storlek]] | |||
|[[File:Culture_icon_elves.png|Kultur]] | |||
|[[File:time_small.png|Byggtid]] | |||
|[[File:Premium_small.png|Diamanter]] | |||
|[[File:blueprintIcon.png|20px|Ritning]] eller [[File:Premium_small.png|Diamanter]] | |||
|[[File:Population_small_elves.png|Total befolkning]] | |||
|[[File:Prosperity.png|25px|Välstånd]] | |||
|[[File:coin_small.png|Myntproduktion/h]]/h | |||
|[[File:Work.png|Gemenskapsarbeteproduktion]]/h | |||
|[[File:coin_small.png|Myntproduktion]][[File:Work.png|Gemenskapsarbeteproduktion]]<br>Max<br>[[File:time_small.png|Max produktionstid]] | |||
|- | |||
|21 [[File:Ch21.png|För den här nivån måste du forska fram välståndsstadshus i kapitel XXI]] | |||
|5x5 | |||
|17,2 k | |||
|10 s | |||
|2 000 | |||
|1 eller 300 | |||
|43,2 k | |||
|54 | |||
|77 083/h | |||
|4/h | |||
|24h | |24h | ||
|- | |- | ||
Rad 240: | Rad 272: | ||
====Människornas magiska bostäder==== | ====Människornas magiska bostäder==== | ||
{| style="text-align: center; white-space: nowrap" | {| style="text-align: center; white-space: nowrap" | ||
!colspan=" | !colspan="11"|Information Människornas magiska bostäder (nivå 1 till 20) | ||
|- | |- | ||
|Nivå | |Nivå | ||
Rad 246: | Rad 278: | ||
|colspan="1"|Kostnad<br>ny | |colspan="1"|Kostnad<br>ny | ||
|colspan="1"|Kostnad<br>uppgradering | |colspan="1"|Kostnad<br>uppgradering | ||
|colspan=" | |colspan="5"|Fördelar | ||
|- | |- | ||
|[[File:Level small.png|Nivå]] | |[[File:Level small.png|Nivå]] | ||
|[[File:field_small.png|Storlek]] | |[[File:field_small.png|Storlek]] | ||
|[[File: | |[[File:Culture_icon.png|Kultur]] | ||
|[[File:time_small.png|Byggtid]] | |[[File:time_small.png|Byggtid]] | ||
|[[File:Premium_small.png|Diamanter]] | |[[File:Premium_small.png|Diamanter]] | ||
|[[File:blueprintIcon.png|20px|Ritning]] eller [[File:Premium_small.png|Diamanter]] | |[[File:blueprintIcon.png|20px|Ritning]] eller [[File:Premium_small.png|Diamanter]] | ||
|[[File: | |[[File:Population small humans.png|Total befolkning]] | ||
|[[File:coin_small.png|Myntproduktion/h]]/h | |colspan="2"|[[File:coin_small.png|Myntproduktion/h]]/h | ||
|Max tid[[File:time_small.png|Max produktionstid]] | |colspan="2"|Max tid[[File:time_small.png|Max produktionstid]] | ||
|- | |- | ||
|1 | |1 [[File:Ch1.png|Du kan bygga den här nivån efter den inledande handledningen!]] | ||
|2x2 | |2x2 | ||
|0 | |0 | ||
Rad 265: | Rad 297: | ||
| | | | ||
|80 | |80 | ||
|295/h | |colspan="2"|295/h | ||
|6h | |colspan="2"|6h | ||
|- | |- | ||
|2 | |2 [[File:Ch2.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel II]] | ||
|2x3 | |2x3 | ||
|48 | |48 | ||
|10 s | |10 s | ||
|320 | |320 | ||
|1 | |1 eller 300 | ||
|170 | |170 | ||
|720/h | |colspan="2"|720/h | ||
|7h30m | |colspan="2"|7h30m | ||
|- | |- | ||
|3 | |3 [[File:Ch3.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel III]] | ||
|2x3 | |2x3 | ||
|66 | |66 | ||
|10 s | |10 s | ||
|330 | |330 | ||
|1 | |1 eller 300 | ||
|250 | |250 | ||
|1 044/h | |colspan="2"|1 044/h | ||
|9h | |colspan="2"|9h | ||
|- | |- | ||
|4 | |4 [[File:Ch4.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel IV]] | ||
|4x3 | |4x3 | ||
|169 | |169 | ||
|10 s | |10 s | ||
|690 | |690 | ||
|1 | |1 eller 300 | ||
|720 | |720 | ||
|2 190/h | |colspan="2"|2 190/h | ||
|10h 30m | |colspan="2"|10h 30m | ||
|- | |- | ||
|5 | |5 [[File:Ch5.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel V]] | ||
|4x3 | |4x3 | ||
|193 | |193 | ||
|10 s | |10 s | ||
|870 | |870 | ||
|1 | |1 eller 300 | ||
|940 | |940 | ||
|2 608/h | |colspan="2"|2 608/h | ||
|11h 30m | |colspan="2"|11h 30m | ||
|- | |- | ||
|6 | |6 [[File:Ch6.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel VI]] | ||
|5x2 | |5x2 | ||
|250 | |250 | ||
|10 s | |10 s | ||
|890 | |890 | ||
|1 | |1 eller 300 | ||
|980 | |980 | ||
|3 360/h | |colspan="2"|3 360/h | ||
|12h 30m | |colspan="2"|12h 30m | ||
|- | |- | ||
|7 | |7 [[File:Ch7.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel VII]] | ||
|5x2 | |5x2 | ||
|310 | |310 | ||
|10 s | |10 s | ||
|990 | |990 | ||
|1 | |1 eller 300 | ||
|1 180 | |1 180 | ||
|3 629/h | |colspan="2"|3 629/h | ||
|13h 30m | |colspan="2"|13h 30m | ||
|- | |- | ||
|8 | |8 [[File:Ch8.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel VIII]] | ||
|4x3 | |4x3 | ||
|450 | |450 | ||
|10 s | |10 s | ||
|1 400 | |1 400 | ||
|1 | |1 eller 300 | ||
|1 710 | |1 710 | ||
|5 931/h | |colspan="2"|5 931/h | ||
|14h 30m | |colspan="2"|14h 30m | ||
|- | |- | ||
|9 | |9 [[File:Ch9.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel IX]] | ||
|4x3 | |4x3 | ||
|550 | |550 | ||
|10 s | |10 s | ||
|1 400 | |1 400 | ||
|1 | |1 eller 300 | ||
|2 100 | |2 100 | ||
|6 580/h | |colspan="2"|6 580/h | ||
|15h 30m | |colspan="2"|15h 30m | ||
|- | |- | ||
|10 | |10 [[File:Ch10.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel X]] | ||
|3x5 | |3x5 | ||
|850 | |850 | ||
|10 s | |10 s | ||
|1 400 | |1 400 | ||
|1 | |1 eller 300 | ||
|3 100 | |3 100 | ||
|9 151/h | |colspan="2"|9 151/h | ||
|16h 30m | |colspan="2"|16h 30m | ||
|- | |- | ||
|11 | |11 [[File:Ch11.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel XI]] | ||
|3x5 | |3x5 | ||
|1 040 | |1 040 | ||
|10 s | |10 s | ||
|1 400 | |1 400 | ||
|1 | |1 eller 300 | ||
|3 800 | |3 800 | ||
|10 | |colspan="2"|10 171/h | ||
|17h 30m | |colspan="2"|17h 30m | ||
|- | |- | ||
|12 | |12 [[File:Ch12.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel XII]] | ||
|4x4 | |4x4 | ||
|1 350 | |1 350 | ||
|10 s | |10 s | ||
|1 400 | |1 400 | ||
|1 | |1 eller 300 | ||
|4 900 | |4 900 | ||
|12 | |colspan="2"|12 432/h | ||
|18h 30m | |colspan="2"|18h 30m | ||
|- | |- | ||
|13 | |13 [[File:Ch13.png|För den här nivån måste du forska fram Arkeologi i kapitel XIII]] | ||
|4x4 | |4x4 | ||
|1 640 | |1 640 | ||
|10 s | |10 s | ||
|1 400 | |1 400 | ||
|1 | |1 eller 300 | ||
|5 900 | |5 900 | ||
|13 | |colspan="2"|13 846/h | ||
|19h 30m | |colspan="2"|19h 30m | ||
|- | |- | ||
|14 | |14 [[File:Ch14.png|För den här nivån måste du forska fram Centralöarnas hamn i kapitel XIV]] | ||
|5x3 | |5x3 | ||
|1 880 | |1 880 | ||
|10 s | |10 s | ||
|1 400 | |1 400 | ||
|1 | |1 eller 300 | ||
|6 700 | |6 700 | ||
|14 | |colspan="2"|14 634/h | ||
|20h 30m | |colspan="2"|20h 30m | ||
|- | |- | ||
|15 | |15 [[File:Ch15.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerade spanare i kapitel XV]] | ||
|5x3 | |5x3 | ||
|2 404 | |2 404 | ||
|10 s | |10 s | ||
|1 400 | |1 400 | ||
|1 | |1 eller 300 | ||
|8 100 | |8 100 | ||
|15 | |colspan="2"|15 348/h | ||
|21h 30m | |colspan="2"|21h 30m | ||
|- | |- | ||
|16 | |16 [[File:Ch16.png|25px|För den här nivån måste du forska fram Senat i kapitel XVI]] | ||
|5x4 | |5x4 | ||
|5 370 | |5 370 | ||
|10 s | |10 s | ||
|2 000 | |2 000 | ||
|1 | |1 eller 300 | ||
|13 k | |13 k | ||
|22 | |colspan="2"|22 272/h | ||
|22h | |colspan="2"|22h | ||
|- | |- | ||
|17 [[File:Ch17.png|Du behöver forska fram Avancerad marknadsplats 4 i kapitel XVII för denna nivå.]] | |17 [[File:Ch17.png|Du behöver forska fram Avancerad marknadsplats 4 i kapitel XVII för denna nivå.]] | ||
|4x5 | |4x5 | ||
|6 500 | |6 500 | ||
|10 s | |10 s | ||
|2 000 | |2 000 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|15 | |15,9 k | ||
|25 | |colspan="2"|25 957/h | ||
|23h 30m | |colspan="2"|23h 30m | ||
|- | |- | ||
|18 [[File:Ch18.png|Du behöver forska fram Dimensionernas port i kapitel XVIII för denna nivå.]] | |18 [[File:Ch18.png|Du behöver forska fram Dimensionernas port i kapitel XVIII för denna nivå.]] | ||
|4x5 | |4x5 | ||
|7 800 | |7 800 | ||
|10 s | |10 s | ||
|2 000 | |2 000 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|19 | |19,2 k | ||
|30 | |colspan="2"|30 833/h | ||
|24h | |colspan="2"|24h | ||
|- | |- | ||
|19 [[File:Ch19.png|För den här nivån måste du forska fram Rustade bostäder i kapitel | |19 [[File:Ch19.png|För den här nivån måste du forska fram Rustade bostäder i kapitel XIX.]] | ||
|6x4 | |6x4 | ||
|11 | |11,4 k | ||
|10 s | |10 s | ||
|2 000 | |2 000 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|27 | |27,9 k | ||
|45 833/h | |colspan="2"|45 833/h | ||
|24h | |colspan="2"|24h | ||
|- | |- | ||
|20 [[File:Ch20.png|För den här nivån måste du forska fram avancerade spejare kapitel | |20 [[File:Ch20.png|För den här nivån måste du forska fram avancerade spejare kapitel XX]] | ||
|6x4 | |6x4 | ||
| | |13,7 k | ||
|10 s | |10 s | ||
|2 000 | |2 000 | ||
|1 eller 300 | |1 eller 300 | ||
|33 | |33,8 k | ||
|57 500/h | |colspan="2"|57 500/h | ||
|colspan="2"|24h | |||
|- | |||
!colspan="11"|Information Människornas magiska bostäder (nivå 21 och upp) | |||
|- | |||
|Nivå | |||
|colspan="3"|Krav | |||
|colspan="1"|Kostnad<br>ny | |||
|colspan="1"|Kostnad<br>uppgradering | |||
|colspan="5"|Fördelar | |||
|- | |||
|[[File:Level small.png|Nivå]] | |||
|[[File:field_small.png|Storlek]] | |||
|[[File:Culture_icon.png|Kultur]] | |||
|[[File:time_small.png|Byggtid]] | |||
|[[File:Premium_small.png|Diamanter]] | |||
|[[File:blueprintIcon.png|20px|Ritning]] eller [[File:Premium_small.png|Diamanter]] | |||
|[[File:Population small humans.png|Total befolkning]] | |||
|[[File:Prosperity.png|25px|Välstånd]] | |||
|[[File:coin_small.png|Myntproduktion/h]]/h | |||
|[[File:Work.png|Gemenskapsarbeteproduktion]]/h | |||
|[[File:coin_small.png|Myntproduktion]][[File:Work.png|Gemenskapsarbeteproduktion]]<br>Max<br>[[File:time_small.png|Max produktionstid]] | |||
|- | |||
|21 [[File:Ch21.png|För den här nivån måste du forska fram välståndsstadshus i kapitel XXI]] | |||
|5x5 | |||
|17,2 k | |||
|10sec | |||
|2 000 | |||
|1 eller 300 | |||
|43,2 k | |||
|54 | |||
|77 083/h | |||
|4/h | |||
|24h | |24h | ||
|- | |- | ||
Rad 510: | Rad 574: | ||
|[[File:R_Elves_Premium_Residential_19.png|120px]] | |[[File:R_Elves_Premium_Residential_19.png|120px]] | ||
|[[File:R_Elves_Premium_Residential_20.png|120px]] | |[[File:R_Elves_Premium_Residential_20.png|120px]] | ||
|- | |||
!Nivå 21 | |||
! | |||
! | |||
! | |||
! | |||
|- | |||
|[[File:R_Elves_Premium_Residential_21.png|120px]] | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
!colspan="6" style="font-size:12px;text-align:center;"|Tryck på bilderna för att göra dem större | !colspan="6" style="font-size:12px;text-align:center;"|Tryck på bilderna för att göra dem större | ||
Rad 563: | Rad 639: | ||
|[[File:R_Humans_Premium_Residential_19.png|120px]] | |[[File:R_Humans_Premium_Residential_19.png|120px]] | ||
|[[File:R_Humans_Premium_Residential_20.png|120px]] | |[[File:R_Humans_Premium_Residential_20.png|120px]] | ||
|- | |||
!Nivå 21 | |||
! | |||
! | |||
! | |||
! | |||
|- | |||
|[[File:R_Humans_Premium_Residential_21.png|120px]] | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
!colspan="6" style="font-size:12px;text-align:center;"|Tryck på bilderna för att göra dem större | !colspan="6" style="font-size:12px;text-align:center;"|Tryck på bilderna för att göra dem större | ||
|} | |} |
Nuvarande version från 22 augusti 2023 kl. 21.43
Magiska bostäder
Magiska bostäder är en kraftfull version av vanliga bostäder. De ger en större mängd av dessa resurser:
- Befolkning.
- Mynt.
- Gemenskapsarbete (Från Kapitel XXI - Den vallorianska legenden och framåt).
- Välstånd (Från Kapitel XXI - Den vallorianska legenden och framåt).
Uppgradera
En uppgradering är möjlig efter du har forskat fram Avancerade Spanare i ett nytt kapitel (upp till Elementarer) eller efter du forskat fram den vanliga Bostadens uppgraderingsteknik (från Amuni och framåt).
Ritningar
Ritningar är sällsynta speciella föremål som kan fås genom turneringar. De behövs för att uppgradera magisk verkstad och magisk bostad utan premiumkostnad (diamanter) så länge som du är i rätt kapitel (har forskat fram uppgraderingen enligt tabellen nedan).
Du kan se hur många ritningar du har genom att hålla musen över ritningsikonen när du uppgraderar en byggnad eller genom resursöversikten uppe i mitten av skärmen.
Alvernas magiska bostäder
Notera: Värden över 10000 skrivs med ändelsen k och värden över 1000000 med ändelsen M, ex talet 13000 skrivs som 13 k, 13800 som 13,8 k, 2200000 som 2,2 M och 22000000 som 22 M