Utgående Byggnader: Skillnad mellan sidversioner
Boefst (diskussion | bidrag) |
Boefst (diskussion | bidrag) |
||
(8 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
Rad 42: | Rad 42: | ||
|[[File:Short_ranged.png|Ökar lättdistansenheternas attackstyrka]] +50% | |[[File:Short_ranged.png|Ökar lättdistansenheternas attackstyrka]] +50% | ||
[[File:Culture.png|24px|Kultur]] | [[File:Culture.png|24px|Kultur]] | ||
|5 dagar | |||
|- | |||
|[[File:A_Evt_Expiring_LightMelee_Boost1_1.png|80px|Lätt närstridsmonument]] | |||
|2x2 | |||
|Ger 75% mer Skada till alla dina lätta närstridsenheter, flera bonusar kan användas samtidigt. | |||
|[[File:light_melee.png|Ökar lätta närstridsenheters attackstyrka]] +75% | |||
[[File:Culture.png|24px]] | |||
|5 dagar | |||
|- | |||
|[[File:A_Evt_Expiring_HeavyMelee_Boost1_1.png|80px|Tung närstridshelgedom]] | |||
|2x2 | |||
|Ger 75% mer Skada till alla dina Tunga närstridsenheter, flera bonusar kan användas samtidigt. | |||
|[[File:heavy_melee.png|Ökar tunga närstridsenheters attackstyrka]] +75% | |||
[[File:Culture.png|24px]] | |||
|5 dagar | |||
|- | |||
|[[File:A_Evt_Expiring_HeavyRanged_Boost1_1.png|80px|Tung distansenhetsförstärkare]] | |||
|2x2 | |||
|Ger 50% mer Skada till alla dina Tunga distansenheter, flera bonusar kan användas samtidigt. | |||
|[[File:long_ranged.png|Ökar tunga distansenheters attackstyrka]] +50% | |||
[[File:Culture.png|24px]] | |||
|5 dagar | |5 dagar | ||
|- | |- | ||
Rad 71: | Rad 92: | ||
|10 dagar | |10 dagar | ||
|- | |- | ||
|colspan=" | |colspan="5" style="font-size:12px;text-align:center;"|Tryck på varje byggnad för att se en större bild. | ||
|} | |} | ||
=== Speciella utgående byggnader === | === Speciella utgående byggnader === | ||
Bland Speciella utgående byggnader hittar du den mest varierande typen av utgående byggnader, allt beror på dina omedelbara behov. | |||
'''Kom ihåg:''' Förmånerna är tillfälliga så se till att du får ut det mesta av dem! | |||
{| style="text-align: center" | {| style="text-align: center" | ||
Rad 93: | Rad 118: | ||
|[[File:A_Evt_Expiring_PortalBoost1_1_0000.png|100px|Handelsutpost]] | |[[File:A_Evt_Expiring_PortalBoost1_1_0000.png|100px|Handelsutpost]] | ||
|2x2 | |2x2 | ||
|En utpost för den Blommande Handelssällskapet: producerar en portalförtjänst-förtrollning. Den här byggnaden hjälper dig att klara dig igenom | |En utpost för den Blommande Handelssällskapet: producerar en portalförtjänst-förtrollning. Den här byggnaden hjälper dig att klara dig igenom bosättningskapitel snabbare genom att fylla på ditt kapitelspecifika lager för varor. Tillverkar Myntregn för kapitel 1-5. | ||
|Portalförtjänst 5% [[File:PortalProfit.png|30px|Portalförtjänst]]<br>eller<br>Myntregn 10% var 48e timme | |Portalförtjänst 5% [[File:PortalProfit.png|30px|Portalförtjänst]]<br>eller<br>Myntregn 10%<br>var 48e timme<br>(för spelare i kapitel 1-5) | ||
|50<br>dagar | |50<br>dagar | ||
|- | |- | ||
Rad 210: | Rad 235: | ||
|[[File:Mana_Boost.png|30px|Ökar manaproduktionen]] 70% | |[[File:Mana_Boost.png|30px|Ökar manaproduktionen]] 70% | ||
|15<br>dagar | |15<br>dagar | ||
|- | |||
|[[File:A_Evt_Exp_May_XXIII_SteelInfused_Fungi.png|100px|Stålfylld svamp]] | |||
|1x1 | |||
|En grupp med röda svampar som växer bland stål och marmor i marken, vilket ger en unik smak i maträtter. | |||
|[[File:Gds1.png|Boosta produktionen av Basvaror]] 5% | |||
|30<br>dagar | |||
|- | |||
|[[File:A_Evt_Exp_May_XXIII_Crystal_Caps.png|100px|Kristallsvampar]] | |||
|1x1 | |||
|En liten men vacker grupp med silkeslena svampar med blåa kristaller, vilket verkligen skapar en kontrast till den omgivande miljön. | |||
|[[File:Gds2.png|Boosta produktionen av Förädlade varor]] 5% | |||
|30<br>dagar | |||
|- | |||
|[[File:A_Evt_Exp_May_XXIII_Mystic_Mycology.png|100px|Mystisk mykologi]] | |||
|1x1 | |||
|En grupp med lila svampar med magiska egenskaper. Används för att skapa kraftfulla elixir, magipulver och juveler. | |||
|[[File:Gds3.png|Boosta produktionen av Dyrbara varor]] 5% | |||
|30<br>dagar | |||
|- | |||
|[[File:A_Evt_Exp_Merge_Dwarvengame_XXIII_Queens_Idol.png|100px|Drottningens idol]] | |||
|2x2 | |||
|Idolen är ett eko av den vördnadsvärda drottningens arv och utstrålar lycka och välstånd. Märkligt nog får besökare oväntade mynt, som på ett mystiskt sätt dyker upp i närheten av idolen. | |||
|[[File:coinboost.png|Boostar myntproduktion]] 60% | |||
|25<br>dagar | |||
|- | |||
|[[File:A_Evt_Exp_Shuffle_Postal_XXIII_Glacial_Blossom1_1.png|100px|Glaciärblomman]] | |||
|1x1 | |||
|Den kristallina skönheten hos Glaciärblomman ökar effekten av förtrollningen "Provisionens kraft". | |||
|[[File:Spell_supply_production_boost_1_bonus.png|Ökar provisionens krafts effekt]] 10% | |||
|45<br>dagar | |||
|- | |||
|[[File:A_Evt_Exp_Shuffle_Postal_XXIII_Gleaming_Blocks1_1.png|100px|Glänsande block]] | |||
|1x1 | |||
|Dessa utsökta genomskinliga block ökar effekten av förtrollningen "Magisk tillverkning". | |||
|[[File:Spell2boost3.png|Ökar magisk tillverkning effekt]] 7.5% | |||
|45<br>dagar | |||
|- | |||
|[[File:A_Evt_Exp_Shuffle_Postal_XXIII_Glittering_Baubles1_1.png|100px|Glittrande småsaker]] | |||
|1x1 | |||
|Dessa naturligt formade småsaker ökar effekten av förtrollningen "Förtrollad begåvning". | |||
|[[File:Spell_Ensorcelled_Endowment_boost.png|Ökar förtrollad begåvning effekt]] 0.75% | |||
|45<br>dagar | |||
|- | |||
|colspan="5" style="font-size:12px;text-align:center;"|Tryck på varje byggnad för att se en större bild. | |||
|} | |} |
Nuvarande version från 12 december 2023 kl. 20.45
Utgående Byggnader
Några evenemangspriser har stor kraft, men denna kraft varar bara under en begränsad tid. Vi kallar dessa typer av belöningar Utgående Byggnader. När boosten från denna byggnad har gått ut kan du behålla den i staden, den ger då fortfarande en liten fördel.
För att se en större bild, klicka på byggnadernas bilder.
Militära utgående byggnader
Bland Militära utgående byggnader hittar du den mest varierande typen av utgående byggnader, allt beror på dina omedelbara behov.
Kom ihåg: Förmånerna är tillfälliga så se till att du får ut det mesta av dem!
Alla utgående förmåner är kumulativa, vilket innebär att du kan använda flera utgående byggnader samtidigt för att få ut det mesta av deras kraft!
Speciella utgående byggnader
Bland Speciella utgående byggnader hittar du den mest varierande typen av utgående byggnader, allt beror på dina omedelbara behov.
Kom ihåg: Förmånerna är tillfälliga så se till att du får ut det mesta av dem!