Vapenkammare: Skillnad mellan sidversioner
Boefst (diskussion | bidrag) |
Boefst (diskussion | bidrag) |
||
(25 mellanliggande sidversioner av 2 användare visas inte) | |||
Rad 15: | Rad 15: | ||
==== Producera Orcher ==== | ==== Producera Orcher ==== | ||
När orcher kommer till din stad kommer du få möjligheten att producera dem i Vapenkammaren, efter att du forskat fram teknologin i [[Forskningsmeny|'''forskningsträdet''']]. Dessa orcher kan födas upp även efter att gästrasen [[Orcher & | När orcher kommer till din stad kommer du få möjligheten att producera dem i Vapenkammaren, efter att du forskat fram teknologin i [[Forskningsmeny|'''forskningsträdet''']]. Dessa orcher kan födas upp även efter att gästrasen [[Orcher & troll|'''orcherna''']] lämnat din stad. Orcher behövs för aktiviteter i [[Samlingsplats|'''orchernas Samlingsplats''']] och de är dessutom bra när man förhandlar i provinser som ligger längre bort på [[Världskarta|'''världskartan''']]. | ||
[[File:Breeding_Orcs.png|center]] | [[File:Breeding_Orcs.png|center]] | ||
Rad 41: | Rad 41: | ||
|[[File:Population small elves.png|Befolkning]] | |[[File:Population small elves.png|Befolkning]] | ||
|[[File:Culture_icon_elves.png|Kultur]] | |[[File:Culture_icon_elves.png|Kultur]] | ||
|[[File:time_small.png| | |[[File:time_small.png|Byggtid]] | ||
|Mängd | |Mängd | ||
|[[File:undifReso.png|30px|Resurs]] | |[[File:undifReso.png|30px|Resurs]] | ||
Rad 403: | Rad 403: | ||
|18h | |18h | ||
|18 M<br>1 M<br>51 k | |18 M<br>1 M<br>51 k | ||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]]<br>[[File:Seed_icon.png|25px|Gudomliga frö]] | ||
|475 | |475 | ||
|2 050 | |2 050 | ||
Rad 413: | Rad 413: | ||
|21h | |21h | ||
|22 M<br>2 M<br>63 k | |22 M<br>2 M<br>63 k | ||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]]<br>[[File:Seed_icon.png|25px|Gudomliga frö]] | ||
|500 | |500 | ||
|2 150 | |2 150 | ||
|- | |||
|38 [[File:Ch17.png|25px|För den här nivån måste du forska fram Vapenkammare i handlarstil i kapitel XVII]] | |||
|4x7 | |||
|1 697 | |||
|2 172 | |||
|10h 15m | |||
|3,9 M<br>1 M<br>70 k | |||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]]<br>[[File:Sg2+1.png|25px|Tillverkade kännande varor]] | |||
|530 | |||
|2 500 | |||
|- | |||
|39 | |||
|4x7 | |||
|1 778 | |||
|2 267 | |||
|10h 55m | |||
|4,2 M<br>1,08 M<br>80 k | |||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]]<br>[[File:Sg2+1.png|25px|Tillverkade kännande varor]] | |||
|560 | |||
|2 800 | |||
|- | |||
|40 [[File:Ch18.png|För den här nivån måste du forska fram Autentiska vapenkammare i kapitel XVIII]] | |||
|5x5 | |||
|504 | |||
|1 246 | |||
|11h 35m | |||
|4,8 M<br>1,25 M<br>80 K | |||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]]<br>[[File:Seed_icon.png|25px|Gudomliga Frön]] | |||
|620 | |||
|3 100 | |||
|- | |||
|41 [[File:Ch19.png|För den här nivån måste du forska fram Rustade vapenkammare i kapitel 19]] | |||
|5x5 | |||
|3 273 | |||
|3 445 | |||
|12h 55m | |||
|6 300K<br>1 630K<br>90K | |||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]]<br>[[File:Seed_icon.png|25px|Gudomliga Frön]] | |||
|830 | |||
|4 000 | |||
|- | |||
|42 [[File:Ch20.png|För den här nivån måste du forska fram inspirerad vapenkammare i kapitel 20]] | |||
|5x6 | |||
|5 845 | |||
|13 382 | |||
|14h 15m | |||
|8 200 K<br>2 100 K<br>100 K | |||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]]<br>[[File:Seed_icon.png|25px|Gudomliga Frön]] | |||
|1 040 | |||
|5 200 | |||
|- | |||
|43 [[File:Ch21.png|För den här nivån måste du forska fram välståndsvapenkammare i kapitel 21]] | |||
|5x6 | |||
|2 300 | |||
|9 000 | |||
|15h 35m | |||
|21 000 K<br>4200K<br>125K<br>125K | |||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]]<br>[[File:Seed_icon.png|25px|Gudomliga Frön]]<br>[[File:Unurium.png|25px|Unurium]] | |||
|1 200 | |||
|6 500 | |||
|} | |} | ||
Rad 431: | Rad 491: | ||
|[[File:Population small humans.png|Befolkning]] | |[[File:Population small humans.png|Befolkning]] | ||
|[[File:culture_icon.png|Kultur]] | |[[File:culture_icon.png|Kultur]] | ||
|[[File:time_small.png| | |[[File:time_small.png|Byggtid]] | ||
| | |Mängd | ||
|[[File: | |[[File:undifReso.png|30px|Resurs]] | ||
|[[File:Armory_training_size.png|Träningsstorlek]] | |[[File:Armory_training_size.png|Träningsstorlek]] | ||
|[[File:Orcs.png|20px|Orcher per dag]] | |[[File:Orcs.png|20px|Orcher per dag]] | ||
Rad 442: | Rad 502: | ||
|0 | |0 | ||
|1m | |1m | ||
|600 | |600<br>39 | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|3 | |3 | ||
| | | | ||
Rad 452: | Rad 512: | ||
|11 | |11 | ||
|28m | |28m | ||
|1 000 | |1 000<br>330 | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|4 | |4 | ||
| | | | ||
Rad 462: | Rad 522: | ||
|16 | |16 | ||
|1h 13m | |1h 13m | ||
|2 400 | |2 400<br>790 | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|5 | |5 | ||
| | | | ||
Rad 472: | Rad 532: | ||
|23 | |23 | ||
|1h 31m | |1h 31m | ||
|3 900 | |3 900<br>1 280 | ||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | |||
|6 | |6 | ||
| | | | ||
Rad 482: | Rad 542: | ||
|132 | |132 | ||
|1h 53m | |1h 53m | ||
|10 | |10<br>3 600 | ||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | |||
|14 | |14 | ||
| | | | ||
Rad 492: | Rad 552: | ||
|25 | |25 | ||
|2h 19m | |2h 19m | ||
|13 | |13<br>4 450 | ||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | |||
|15 | |15 | ||
| | | | ||
Rad 502: | Rad 562: | ||
|25 | |25 | ||
|2h 50m | |2h 50m | ||
|18 | |18<br>5 900 | ||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | |||
|16 | |16 | ||
| | | | ||
Rad 512: | Rad 572: | ||
|25 | |25 | ||
|2h 56m | |2h 56m | ||
|23 | |23<br>7 300 | ||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | |||
|17 | |17 | ||
| | | | ||
Rad 522: | Rad 582: | ||
|258 | |258 | ||
|3h 31m | |3h 31m | ||
|49 k | |49 k<br>15 | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|31 | |31 | ||
| | | | ||
Rad 532: | Rad 592: | ||
|44 | |44 | ||
|3h 38m | |3h 38m | ||
|56 | |56<br>17 | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|32 | |32 | ||
| | | | ||
Rad 542: | Rad 602: | ||
|46 | |46 | ||
|3h 45m | |3h 45m | ||
|69 | |69<br>21 | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|33 | |33 | ||
| | | | ||
Rad 552: | Rad 612: | ||
|46 | |46 | ||
|3h 51m | |3h 51m | ||
|84 | |84<br>25 | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|34 | |34 | ||
| | | | ||
Rad 562: | Rad 622: | ||
|46 | |46 | ||
|3h 56m | |3h 56m | ||
|101 k | |101 k<br>29 | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|36 | |36 | ||
| | | | ||
Rad 572: | Rad 632: | ||
|48 | |48 | ||
|4h 01m | |4h 01m | ||
|119 k | |119 k<br>34 | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|38 | |38 | ||
| | | | ||
Rad 582: | Rad 642: | ||
|47 | |47 | ||
|4h 06m | |4h 06m | ||
|138 k | |138 k<br>39 | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|40 | |40 | ||
| | | | ||
Rad 592: | Rad 652: | ||
|401 | |401 | ||
|5h 13m | |5h 13m | ||
|224 k | |224 k<br>65 | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|50 | |50 | ||
| | | | ||
Rad 602: | Rad 662: | ||
|135 | |135 | ||
|5h 19m | |5h 19m | ||
|278 k | |278 k<br>82 | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|60 | |60 | ||
| | | | ||
Rad 612: | Rad 672: | ||
|67 | |67 | ||
|5h 54m | |5h 54m | ||
|290 k | |290 k<br>73 k | ||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | |||
|70 | |70 | ||
| | | | ||
Rad 622: | Rad 682: | ||
|84 | |84 | ||
|6h 11m | |6h 11m | ||
|320 k | |320 k<br>81 k | ||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | |||
|80 | |80 | ||
| | | | ||
Rad 632: | Rad 692: | ||
|795 | |795 | ||
|6h 27m | |6h 27m | ||
|350 k | |350 k<br>90 k | ||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | |||
|130 | |130 | ||
|380 | |380 | ||
Rad 642: | Rad 702: | ||
|235 | |235 | ||
|6h 42m | |6h 42m | ||
|380 k | |380 k<br>98 k | ||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | |||
|140 | |140 | ||
|420 | |420 | ||
Rad 652: | Rad 712: | ||
|292 | |292 | ||
|6h 56m | |6h 56m | ||
|410 k | |410 k<br>106 k | ||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | |||
|150 | |150 | ||
|470 | |470 | ||
Rad 662: | Rad 722: | ||
|315 | |315 | ||
|7h 09m | |7h 09m | ||
|440 k | |440 k<br>114 k | ||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | |||
|160 | |160 | ||
|520 | |520 | ||
Rad 672: | Rad 732: | ||
|200 | |200 | ||
|7h 21m | |7h 21m | ||
|480 k | |480 k<br>123 k | ||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | |||
|170 | |170 | ||
|580 | |580 | ||
Rad 682: | Rad 742: | ||
|352 | |352 | ||
|7h 32m | |7h 32m | ||
|510 k | |510 k<br>131 k | ||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | |||
|185 | |185 | ||
|640 | |640 | ||
Rad 692: | Rad 752: | ||
|394 | |394 | ||
|7h 42m | |7h 42m | ||
|540 k | |540 k<br>140 k | ||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | |||
|200 | |200 | ||
|700 | |700 | ||
Rad 702: | Rad 762: | ||
|428 | |428 | ||
|7h 52m | |7h 52m | ||
|580 k | |580 k<br>150 k | ||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | |||
|215 | |215 | ||
|770 | |770 | ||
Rad 712: | Rad 772: | ||
|225 | |225 | ||
|8h 00m | |8h 00m | ||
|620 k | |620 k<br>159 k | ||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | |||
|230 | |230 | ||
|840 | |840 | ||
Rad 722: | Rad 782: | ||
|236 | |236 | ||
|8h 08m | |8h 08m | ||
|650 k | |650 k<br>169 k | ||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | |||
|245 | |245 | ||
|920 | |920 | ||
Rad 732: | Rad 792: | ||
|364 | |364 | ||
|8h 15m | |8h 15m | ||
|690 k | |690 k<br>179 k | ||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | |||
|260 | |260 | ||
|1 000 | |1 000 | ||
Rad 742: | Rad 802: | ||
|556 | |556 | ||
|8h 21m | |8h 21m | ||
|730 k | |730 k<br>189 k | ||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | |||
|280 | |280 | ||
|1 090 | |1 090 | ||
Rad 752: | Rad 812: | ||
|2 783 | |2 783 | ||
|8h 27m | |8h 27m | ||
|770 k | |770 k<br>199 k | ||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | |||
|380 | |380 | ||
|1 600 | |1 600 | ||
Rad 762: | Rad 822: | ||
|902 | |902 | ||
|8h 32m | |8h 32m | ||
|810 k | |810 k<br>210 k | ||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | |||
|400 | |400 | ||
|1 750 | |1 750 | ||
|- | |- | ||
|34 [[File:Ch15.png|För denna nivå behöver du forska fram vapenkammare i Elvenarstil i kapitel XV]] | |34 [[File:Ch15.png|För denna nivå behöver du forska fram vapenkammare i Elvenarstil i kapitel XV]] | ||
Rad 792: | Rad 832: | ||
|2 040 | |2 040 | ||
|12h | |12h | ||
|10 | |10 M<br>1 M<br>30 k<br>30 k | ||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]]<br>[[File:Gr7_Gum.png|25px|Alvträdgummi]]<br>[[File:Seed_icon.png|25px|Gudomliga frö]] | |||
|425 | |425 | ||
|1 850 | |1 850 | ||
Rad 804: | Rad 842: | ||
|621 | |621 | ||
|15h | |15h | ||
|11 | |11 M<br>1 M<br>35 k<br>35 k | ||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]]<br>[[File:Gr7_Gum.png|25px|Alvträdgummi]]<br>[[File:Seed_icon.png|25px|Gudomliga frö]] | |||
|450 | |450 | ||
|1 900 | |1 900 | ||
Rad 816: | Rad 852: | ||
|2 800 | |2 800 | ||
|18h | |18h | ||
|18 M | |18 M<br>1 M<br>51 k | ||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]]<br>[[File:Seed_icon.png|25px|Gudomliga frö]] | |||
|475 | |475 | ||
|2 050 | |2 050 | ||
Rad 828: | Rad 862: | ||
|5 471 | |5 471 | ||
|21h | |21h | ||
|22 M | |22 M<br>2 M<br>63 k | ||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]]<br>[[File:Seed_icon.png|25px|Gudomliga frö]] | |||
|500 | |500 | ||
|2 150 | |2 150 | ||
|- | |||
|38 [[File:Ch17.png|25px|För den här nivån måste du forska fram Vapenkammare i handlarstil i kapitel XVII]] | |||
|4x7 | |||
|1 697 | |||
|2 172 | |||
|10h 15m | |||
|3,9 M<br>1 M<br>70 k | |||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]]<br>[[File:Sg2+1.png|25px|Tillverkade kännande varor]] | |||
|530 | |||
|2 500 | |||
|- | |||
|39 | |||
|4x7 | |||
|1 778 | |||
|2 267 | |||
|10h 55m | |||
|4,2 M<br>1,08 M<br>80 k | |||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]]<br>[[File:Sg2+1.png|25px|Tillverkade kännande varor]] | |||
|560 | |||
|2 800 | |||
|- | |||
|40 [[File:Ch18.png|För den här nivån måste du forska fram Autentiska vapenkammare i kapitel XVIII]] | |||
|5x5 | |||
|504 | |||
|1 246 | |||
|11h 35m | |||
|4,8 M<br>1,25 M<br>80 K | |||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]]<br>[[File:Seed_icon.png|25px|Gudomliga Frön]] | |||
|620 | |||
|3 100 | |||
|- | |||
|41 [[File:Ch19.png|För den här nivån måste du forska fram Rustade vapenkammare i kapitel 19]] | |||
|5x5 | |||
|3 273 | |||
|3 445 | |||
|12h 55m | |||
|6 300K<br>1 630K<br>90K | |||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]]<br>[[File:Seed_icon.png|25px|Gudomliga Frön]] | |||
|830 | |||
|4 000 | |||
|- | |||
|42 [[File:Ch20.png|För den här nivån måste du forska fram inspirerad vapenkammare i kapitel 20]] | |||
|5x6 | |||
|5 845 | |||
|13 382 | |||
|14h 15m | |||
|8 200 K<br>2 100 K<br>100 K | |||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]]<br>[[File:Seed_icon.png|25px|Gudomliga Frön]] | |||
|1 040 | |||
|5 200 | |||
|- | |||
|43 [[File:Ch21.png|För den här nivån måste du forska fram välståndsvapenkammare i kapitel 21]] | |||
|5x6 | |||
|2 300 | |||
|9 000 | |||
|15h 35m | |||
|21 000 K<br>4 200 K<br>125 K<br>125 K | |||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]]<br>[[File:Seed_icon.png|25px|Gudomliga Frön]]<br>[[File:Unurium.png|25px|Unurium]] | |||
|1 200 | |||
|6 500 | |||
|} | |} | ||
Rad 925: | Rad 1 018: | ||
!Nivå 36 | !Nivå 36 | ||
!Nivå 37 | !Nivå 37 | ||
! | !Nivå 38 | ||
!Nivå 39 | |||
!Nivå 40 | |||
|- | |||
|[[File:Armory_7x4_T2_36.png|120px]] | |||
|[[File:Armory_7x4_T2_37.png|120px]] | |||
|[[File:O_Elves_Armory_38.png|120px]] | |||
|[[File:O_Humans_Armory_39.png|120px]] | |||
|[[File:O_Elves_Armory_40_cropped.png|120px]] | |||
|- | |||
!Nivå 41 | |||
!Nivå 42 | |||
!Nivå 43 | |||
! | ! | ||
! | ! | ||
|- | |- | ||
|[[File: | |[[File:O_Elves_Armory_41_0016.png|120px]] | ||
|[[File: | |[[File:CS2_Armory_42_5x6_0000.png|120px]] | ||
| | |[[File:O_Elves_Armory_43_0004.png|120px]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
Rad 1 027: | Rad 1 132: | ||
!Nivå 36 | !Nivå 36 | ||
!Nivå 37 | !Nivå 37 | ||
! | !Nivå 38 | ||
!Nivå 39 | |||
!Nivå 40 | |||
|- | |||
|[[File:Armory_7x4_T2_36.png|120px]] | |||
|[[File:Armory_7x4_T2_37.png|120px]] | |||
|[[File:O_Elves_Armory_38.png|120px]] | |||
|[[File:O_Humans_Armory_39.png|120px]] | |||
|[[File:O_Elves_Armory_40_cropped.png|120px]] | |||
|- | |||
!Nivå 41 | |||
!Nivå 42 | |||
!Nivå 43 | |||
! | ! | ||
! | ! | ||
|- | |- | ||
|[[File: | |[[File:O_Elves_Armory_41_0016.png|120px]] | ||
|[[File: | |[[File:CS2_Armory_42_5x6_0000.png|120px]] | ||
| | |[[File:O_Elves_Armory_43_0004.png|120px]] | ||
| | | | ||
| | | |
Nuvarande version från 12 augusti 2023 kl. 05.08
|
Vapenkammare
Syfte
Syftet med denna byggnad är att öka storleken på träningsplatserna, alltså öka antalet trupper/enheter du kan träna i dina militära byggnader. Ju fler Vapenkammare du har desto fler enheter kan du träna samtidigt. Det betyder att du inte måste fylla träningsplatserna lika ofta och kan producera fler enheter t.ex. över natten.
Krav
Vapenkammaren är en militärbyggnad och hittas under fliken Militär i byggnadsmenyn.
Du kommer kunna bygga din första vapenkammare efter att du låst upp teknologin i forskningsträdet och bygga den via byggnadsmenyn. Den behöver vägförbindelse med stadshuset. Den kan säljas, byggas igen och uppgraderas.
Producera Orcher
När orcher kommer till din stad kommer du få möjligheten att producera dem i Vapenkammaren, efter att du forskat fram teknologin i forskningsträdet. Dessa orcher kan födas upp även efter att gästrasen orcherna lämnat din stad. Orcher behövs för aktiviteter i orchernas Samlingsplats och de är dessutom bra när man förhandlar i provinser som ligger längre bort på världskartan.
Uppgradera
Varje ny vapenkammare eller uppgradering av vapenkammaren leder till att din platsstorlek i baracken ökar.
Översikt Vapenkammare
Notera: Värden över 10000 skrivs med ändelsen k och värden över 1000000 med ändelsen M, ex talet 13000 skrivs som 13 k, 13800 som 13,8 k, 2200000 som 2,2 M och 22000000 som 22 M