Övningsfält: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Boefst (diskussion | bidrag) |
Boefst (diskussion | bidrag) |
||
(35 mellanliggande sidversioner av 3 användare visas inte) | |||
Rad 2: | Rad 2: | ||
[[Category:Buildings]] | [[Category:Buildings]] | ||
=== Övningsfält=== | === Övningsfält=== | ||
==== | ====Syfte==== | ||
Övningsfältet tillåter dig träna enheter som du inte kan hitta i [[Baracker]] och [[Legosoldatsläger]] Byggnaden minskar träningstiden för nya enheter. | Övningsfältet tillåter dig träna enheter som du inte kan hitta i [[Baracker]] och [[Legosoldatsläger]]. Byggnaden minskar träningstiden för nya enheter. | ||
[[File:Traininggrounds4.png|center]] | [[File:Traininggrounds4.png|center]] | ||
==== Krav ==== | ==== Krav ==== | ||
Du kan bygga | Du kan bygga övningsfältet efter att du har låst upp byggnaden i [[Forskningsmeny|'''forskningsträdet''']]. Efter det kommer du successivt att forska fram '''Kerberos sedan''' '''Dryad''', '''Andeväsen''', '''Orchkrigare''', '''Orchstrateg''' i [[Forskningsmeny|'''forskningsträdet''']]. Den behöver vägförbindelse med [[Stadshuset|'''stadshuset''']]. Den kan säljas, byggas igen och uppgraderas. | ||
==== Uppgradera==== | ==== Uppgradera==== | ||
Med varje uppgradering tränas dina enheter snabbare. | Med varje uppgradering tränas dina enheter avsevärt mycket snabbare. | ||
=== Översikt för övningsfält=== | |||
====Övningsfält==== | |||
'''Notera:''' Värden över 10000 skrivs med ändelsen '''k''' och värden över 1000000 med ändelsen '''M''', ex talet 13000 skrivs som 13 k, 13800 som 13,8 k, 2200000 som 2,2 M och 22000000 som 22 M | |||
{| style="text-align: center; white-space: nowrap" | |||
!colspan="10"|Information Övningsfält | |||
{| style="text-align: center" | |||
!colspan="10"|Information | |||
|- | |- | ||
|Nivå | |Nivå | ||
|colspan="4"|Krav | |colspan="4"|Krav | ||
|colspan="2"|Kostnader | |colspan="2"|Kostnader | ||
|colspan=" | |colspan="2"|Fördelar | ||
|- | |- | ||
|[[File: | |[[File:Level_small.png|Nivå]] | ||
|[[File:field_small.png| | |[[File:field_small.png|Storlek]] | ||
|[[File: | |[[File:Populationadd.png|Befolkning]] | ||
|[[File: | |[[File:Culture.png|25px|Kultur]] | ||
|[[File:time_small.png| | |[[File:time_small.png|Tillverkningstid]] | ||
|[[File: | |Mängd | ||
|[[File: | |[[File:undifReso.png|30px|Resurs]] | ||
|[[File: | |[[File:Time_small.png|Faktor för träningstid]] | ||
|[[File:Training queue slots.png|Träningskö]] | |||
|- | |- | ||
|1 | |1 | ||
| | |3x3 | ||
| | |25 | ||
| | |0 | ||
|2h | |2h | ||
|40 | |40 k<br>2 000 | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|3 | |||
|3 | |3 | ||
|- | |- | ||
|2 | |2 | ||
| | |3x3 | ||
|29 | |29 | ||
|90 | |90 | ||
|3h | |3h | ||
|60 | |60 k<br>3 000 | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|5 | |5 | ||
|3 | |||
|- | |- | ||
|3 | |3 | ||
| | |3x3 | ||
|33 | |33 | ||
|104 | |104 | ||
|4h | |4h | ||
|90. | |90 k<br>4 500 | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|7 | |7 | ||
|3 | |||
|- | |- | ||
|4 | |4 | ||
| | |3x3 | ||
|38 | |38 | ||
|119 | |119 | ||
|5h | |5h | ||
|135. | |135 k<br>6 750 | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|11 | |11 | ||
|3 | |||
|- | |- | ||
|5 [[File:Ch5.png| | |5 [[File:Ch5.png|För den här nivån måste du forska fram Avancerat Övningsfält i kapitel V]] | ||
| | |3x4 | ||
|44 | |44 | ||
|137 | |137 | ||
|6h | |6h | ||
|240. | |240 k<br>12 k | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|17 | |17 | ||
|4 | |||
|- | |- | ||
|6 | |6 | ||
| | |3x4 | ||
|50 | |50 | ||
|158 | |158 | ||
|7h | |7h | ||
|360. | |360 k<br>18 k | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|23 | |23 | ||
|4 | |||
|- | |- | ||
|7 | |7 | ||
| | |3x4 | ||
|58 | |58 | ||
|181 | |181 | ||
|8h | |8h | ||
|540. | |540 k<br>27 k | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|31 | |31 | ||
|4 | |||
|- | |- | ||
|8 | |8 | ||
| | |3x4 | ||
|67 | |67 | ||
|208 | |208 | ||
|9h | |9h | ||
|810. | |810 k<br>40,5 k | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|49 | |49 | ||
|4 | |||
|- | |- | ||
|9 [[File:Ch8.png| | |9 [[File:Ch8.png|För den här nivån måste du forska fram Orchiskt övningsfält i kapitel VIII]] | ||
|5x3 | |5x3 | ||
|77 | |77 | ||
|240 | |240 | ||
|12h 45m | |12h 45m | ||
|1. | |1,13 M<br>60 k | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|71 | |71 | ||
|5 | |||
|- | |- | ||
|10 | |10 | ||
Rad 118: | Rad 129: | ||
|276 | |276 | ||
|13h 47m | |13h 47m | ||
|1. | |1,42 M<br>76 k | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|98 | |98 | ||
|5 | |||
|- | |- | ||
|11 | |11 | ||
Rad 127: | Rad 139: | ||
|317 | |317 | ||
|14h 48m | |14h 48m | ||
|1. | |1,71 M<br>91 k | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|113 | |113 | ||
|5 | |||
|- | |- | ||
|12 | |12 | ||
Rad 136: | Rad 149: | ||
|365 | |365 | ||
|15h 49m | |15h 49m | ||
|2. | |2 M<br>106 k | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|129 | |129 | ||
|5 | |||
|- | |- | ||
|13 [[File:Ch10.png| | |13 [[File:Ch10.png|För den här nivån måste du forska fram Övningsfält i trollkarlstil i kapitel X]] | ||
|3x6 | |3x6 | ||
|134 | |134 | ||
|419 | |419 | ||
|16h 50m | |16h 50m | ||
|2. | |2,3 M<br>122 k | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|146 | |146 | ||
|5 | |||
|- | |- | ||
|14 | |14 | ||
Rad 154: | Rad 169: | ||
|482 | |482 | ||
|17h 52m | |17h 52m | ||
|2. | |2,6 M<br>137 k | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|164 | |164 | ||
|5 | |||
|- | |- | ||
|15 | |15 | ||
Rad 163: | Rad 179: | ||
|554 | |554 | ||
|18h 53m | |18h 53m | ||
|2. | |2,9 M<br>152 k | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|184 | |184 | ||
|5 | |||
|- | |- | ||
|16 | |16 | ||
Rad 172: | Rad 189: | ||
|638 | |638 | ||
|19h 54m | |19h 54m | ||
|3. | |3,2 M<br>168 k | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|200 | |200 | ||
|5 | |||
|- | |- | ||
|17 [[File:Ch12.png| | |17 [[File:Ch12.png|För den här nivån måste du forska fram Moderniserat övningsfält i kapitel XII]] | ||
|5x4 | |5x4 | ||
|234 | |234 | ||
|733 | |733 | ||
|20h 55m | |20h 55m | ||
|3. | |3,4 M<br>183 k | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|230 | |230 | ||
|5 | |||
|- | |- | ||
|18 | |18 | ||
Rad 190: | Rad 209: | ||
|843 | |843 | ||
|21h 57m | |21h 57m | ||
|3. | |3,7 M<br>198 k | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|250 | |250 | ||
|5 | |||
|- | |- | ||
|19 | |19 | ||
Rad 199: | Rad 219: | ||
|970 | |970 | ||
|22h 58m | |22h 58m | ||
|4. | |4 M<br>210 k | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|270 | |270 | ||
|5 | |||
|- | |- | ||
|20 | |20 | ||
|5x4 | |5x4 | ||
|357 | |357 | ||
|1 | |1 115 | ||
|23h 59m | |23h 59m | ||
|4. | |4,3 M<br>230 k | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|300 | |300 | ||
|5 | |||
|- | |- | ||
|21 [[File:Ch14.png| | |21 [[File:Ch14.png|För den här nivån måste du forska fram Utvecklade övningsfält i kapitel XIV]] | ||
|4x6 | |4x6 | ||
|410 | |410 | ||
|1 | |1 282 | ||
|25h | |25h | ||
|6. | |6,6 M<br>240 k | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|320 | |320 | ||
|5 | |||
|- | |- | ||
|22 | |22 | ||
|4x6 | |4x6 | ||
|472 | |472 | ||
|1 | |1 475 | ||
|26h | |26h | ||
|4. | |4,9 M<br>260 k | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|350 | |350 | ||
|5 | |||
|- | |- | ||
|23 | |23 | ||
|4x6 | |4x6 | ||
|542 | |542 | ||
|1 | |1 696 | ||
|27h | |27h | ||
|5. | |5,2 M<br>270 k | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|360 | |360 | ||
|5 | |||
|- | |- | ||
|24 | |24 | ||
|4x6 | |4x6 | ||
|624 | |624 | ||
|1 | |1 950 | ||
|28h | |28h | ||
|5. | |5,5 M<br>290 k | ||
| | |[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]] | ||
|370 | |370 | ||
|5 | |||
|- | |||
|25 [[File:Ch16.png|25px|För den här nivån måste du forska fram Förbättrat övningsfält i kapitel XVI]] | |||
|7x4 | |||
|2 332 | |||
|4 116 | |||
|42h | |||
|27 M<br>2,7 M<br>67 k | |||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]]<br>[[File:orcs.png|Orcher|25px]] | |||
|385 | |||
|5 | |||
|- | |||
|26 | |||
|7x4 | |||
|806 | |||
|1 902 | |||
|45h | |||
|30 M<br>3 M<br>75 k | |||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]]<br>[[File:orcs.png|Orcher|25px]] | |||
|405 | |||
|5 | |||
|- | |||
|27 | |||
|7x4 | |||
|899 | |||
|2 098 | |||
|48h | |||
|33 M<br>3,3 M<br>82 k | |||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]]<br>[[File:orcs.png|Orcher|25px]] | |||
|425 | |||
|5 | |||
|- | |||
|28 | |||
|7x4 | |||
|1 004 | |||
|2 313 | |||
|51h | |||
|36 M<br>3,6 M<br>90 k | |||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]]<br>[[File:orcs.png|Orcher|25px]] | |||
|450 | |||
|5 | |||
|- | |||
|29 [[File:Ch17.png|25px|För den här nivån måste du forska fram Övningsfält i handlarstil i kapitel XVII]] | |||
|6x5 | |||
|1 473 | |||
|3 807 | |||
|66h | |||
|39 M<br>3,9 M<br>80 k<br>50 k | |||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]]<br>[[File:Sg1+1.png|25px|Boostade kännande varor + 1]]<br>[[File:orcs.png|Orcher|25px]] | |||
|475 | |||
|5 | |||
|- | |||
|30 | |||
|6x5 | |||
|1 694 | |||
|4 378 | |||
|68h | |||
|42 M<br>4,2 M<br>90 k<br>55 k | |||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]]<br>[[File:Sg1+1.png|25px|Boostade kännande varor + 1]]<br>[[File:orcs.png|Orcher|25px]] | |||
|500 | |||
|5 | |||
|- | |||
|31 [[File:Ch18.png|25px|För den här nivån måste du forska fram Autentiskt övningsfält i kapitel XVIII]] | |||
|6x5 | |||
|1 948 | |||
|5 035 | |||
|70h | |||
|28 M<br>4,7 M<br>120 k<br>60 k | |||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]]<br>[[File:Sg2+1.png|25px|Boostade kännande förädlade varor + 1]]<br>[[File:orcs.png|Orcher|25px]] | |||
|525 | |||
|5 | |||
|- | |||
|32 [[File:Ch19.png|25px|För den här nivån måste du forska fram Rustat övningsfält i kapitel 19.]] | |||
|5x6 | |||
|2 241 | |||
|5 790 | |||
|72h | |||
|36 M<br>6,1 M<br>65 M<br>140 K | |||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]]<br>[[File:orcs.png|Orcher|25px]]<br>[[File:Sg3+1.png|25px|Boostade dyrbara kännande varor + 1]] | |||
|690 | |||
|5 | |||
|- | |||
|33 [[File:Ch20.png|25px|För den här nivån måste du forska fram inspirerat övningsfält kapitel 20]] | |||
|5x6 | |||
|4 209 | |||
|4 988 | |||
|72h | |||
|45 M<br>7 600 K<br>81 K<br>175 K<br>150 K | |||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]]<br>[[File:orcs.png|Orcher|25px]]<br>[[File:Sg1+1.png|25px|Boosted basvaror + 1]]<br>[[File:Ag1+1.png|25px|Boosted upplysta basvaror + 1]] | |||
|860 | |||
|5 | |||
|- | |||
|34 [[File:Ch21.png|25px|För den här nivån måste du forska fram välståndsövningsfält i kapitel 21]] | |||
|4x8 | |||
|6 000 | |||
|12 000 | |||
|72h | |||
|74 M<br>10 500 K<br>127 K<br>220 K<br>188 K | |||
|[[File:coin_small.png|Mynt]]<br>[[File:supply_small.png|Förnödenheter]]<br>[[File:orcs.png|Orcher|25px]]<br>[[File:Sg1+1.png|25px|Boosted basvaror + 1]]<br>[[File:Ag1+1.png|25px|Boosted upplysta basvaror + 1]] | |||
|950 | |||
|5 | |||
|- | |||
|} | |} | ||
Rad 310: | Rad 440: | ||
|[[File:M_Orcs_Barracks_23.png |150px|center]] | |[[File:M_Orcs_Barracks_23.png |150px|center]] | ||
|[[File:M_Orcs_Barracks_24.png |150px|center]] | |[[File:M_Orcs_Barracks_24.png |150px|center]] | ||
|- | |||
!Nivå 25 | |||
!Nivå 26 | |||
!Nivå 27 | |||
!Nivå 28 | |||
|- | |||
|[[File:M_Orcs_Barracks_25.png |150px|center]] | |||
|[[File:M_Orcs_Barracks_26.png |150px|center]] | |||
|[[File:M_Orcs_Barracks_27.png |150px|center]] | |||
|[[File:M_Orcs_Barracks_28.png |150px|center]] | |||
|- | |||
!Nivå 29 | |||
!Nivå 30 | |||
!Nivå 31 | |||
!Nivå 32 | |||
|- | |||
|[[File:M_Orcs_Barracks_29.png |150px|center]] | |||
|[[File:M_Orcs_Barracks_30.png |150px|center]] | |||
|[[File:M_Orcs_Barracks_31_cropped.png|150px|center]] | |||
|[[File:M_Orcs_Barracks_32_0006.png|150px|center]] | |||
|- | |||
!Nivå 33 | |||
!Nivå 34 | |||
! | |||
! | |||
|- | |||
|[[File:M_Orcs_Barracks_33.png |150px|center]] | |||
|[[File:M_Orcs_Barracks_34_0004.png |150px|center]] | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
|colspan="6" style="font-size:12px;text-align:center;"|Tryck på bilderna för att se en större bild. | |colspan="6" style="font-size:12px;text-align:center;"|Tryck på bilderna för att se en större bild. | ||
|} | |} |
Nuvarande version från 17 augusti 2023 kl. 08.03
|
Övningsfält
Syfte
Övningsfältet tillåter dig träna enheter som du inte kan hitta i Baracker och Legosoldatsläger. Byggnaden minskar träningstiden för nya enheter.
Krav
Du kan bygga övningsfältet efter att du har låst upp byggnaden i forskningsträdet. Efter det kommer du successivt att forska fram Kerberos sedan Dryad, Andeväsen, Orchkrigare, Orchstrateg i forskningsträdet. Den behöver vägförbindelse med stadshuset. Den kan säljas, byggas igen och uppgraderas.
Uppgradera
Med varje uppgradering tränas dina enheter avsevärt mycket snabbare.
Översikt för övningsfält
Övningsfält
Notera: Värden över 10000 skrivs med ändelsen k och värden över 1000000 med ändelsen M, ex talet 13000 skrivs som 13 k, 13800 som 13,8 k, 2200000 som 2,2 M och 22000000 som 22 M
Byggnadsnivåer
Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Nivå 4 | ||
---|---|---|---|---|---|
Nivå 5 | Nivå 6 | Nivå 7 | Nivå 8 | ||
Nivå 9 | Nivå 10 | Nivå 11 | Nivå 12 | ||
Nivå 13 | Nivå 14 | Nivå 15 | Nivå 16 | ||
Nivå 17 | Nivå 18 | Nivå 19 | Nivå 20 | ||
Nivå 21 | Nivå 22 | Nivå 23 | Nivå 24 | ||
Nivå 25 | Nivå 26 | Nivå 27 | Nivå 28 | ||
Nivå 29 | Nivå 30 | Nivå 31 | Nivå 32 | ||
Nivå 33 | Nivå 34 | ||||
Tryck på bilderna för att se en större bild. |