Övningsfält: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Boefst (diskussion | bidrag) (→Krav) |
Boefst (diskussion | bidrag) |
||
Rad 13: | Rad 13: | ||
=== Översikt för övningsfält=== | === Översikt för övningsfält=== | ||
====Övningsfält==== | |||
{| style="text-align: center" | {| style="text-align: center" | ||
!colspan="10"|Information | !colspan="10"|Information Övningsfält | ||
|- | |- | ||
|Nivå | |Nivå | ||
Rad 22: | Rad 22: | ||
|colspan="1"|Fördelar | |colspan="1"|Fördelar | ||
|- | |- | ||
|[[File:Level small.png| | |[[File:Level small.png|Level]] | ||
|[[File:field_small.png| | |[[File:field_small.png|Size]] | ||
|[[File:Population small elves.png| | |[[File:Population small elves.png|Population]] | ||
|[[File:Culture_icon_elves.png| | |[[File:Culture_icon_elves.png|Culture]] | ||
|[[File:time_small.png| | |[[File:time_small.png|Construction Time]] | ||
|[[File:coin_small.png| | |[[File:coin_small.png|Coins]] | ||
|[[File:supply_small.png| | |[[File:supply_small.png|Supplies]] | ||
|[[File:Time_small.png| | |[[File:Time_small.png|Training speed factor]] | ||
|- | |- | ||
|1 | |1 | ||
Rad 67: | Rad 67: | ||
|11 | |11 | ||
|- | |- | ||
|5 [[File:Ch5.png| | |5 [[File:Ch5.png|For this level on you will need to research the Advanced Training Grounds in Chapter 5]] | ||
|3X4 | |3X4 | ||
|44 | |44 | ||
Rad 103: | Rad 103: | ||
|49 | |49 | ||
|- | |- | ||
|9 [[File:Ch8.png| | |9 [[File:Ch8.png|For this level on you will need to research the Advanced Training Grounds in the Orcstile in Chapter 8]] | ||
|5x3 | |5x3 | ||
|77 | |77 | ||
Rad 139: | Rad 139: | ||
|129 | |129 | ||
|- | |- | ||
|13 [[File:Ch10.png| | |13 [[File:Ch10.png|For this level on you will need to research the Advanced Training Grounds in Sorcerers style in Chapter 10]] | ||
|3x6 | |3x6 | ||
|134 | |134 | ||
Rad 175: | Rad 175: | ||
|200 | |200 | ||
|- | |- | ||
|17 [[File:Ch12.png| | |17 [[File:Ch12.png|For this level on you will need to research the Advanced Training Grounds in the Elementals Style in Chapter 12]] | ||
|5x4 | |5x4 | ||
|234 | |234 | ||
Rad 211: | Rad 211: | ||
|300 | |300 | ||
|- | |- | ||
|21 [[File:Ch14.png| | |21 [[File:Ch14.png|For this level on you will need to research the Evolved Training Grounds in Chapter 14]] | ||
|4x6 | |4x6 | ||
|410 | |410 | ||
Rad 246: | Rad 246: | ||
|290.000 | |290.000 | ||
|370 | |370 | ||
|- | |||
|} | |||
{| style="text-align: center" | |||
!colspan="11"|Information Övningsfält | |||
|- | |||
|Nivå | |||
|colspan="4"|Krav | |||
|colspan="3"|Kostnader | |||
|colspan="1"|Fördelar | |||
|- | |||
|[[File:Level small.png|Level]] | |||
|[[File:field_small.png|Size]] | |||
|[[File:Population small elves.png|Population]] | |||
|[[File:Culture_icon_elves.png|Culture]] | |||
|[[File:time_small.png|Construction Time]] | |||
|[[File:coin_small.png|Coins]] | |||
|[[File:supply_small.png|Supplies]] | |||
|[[File:orcs.png|Orcs|25px]] | |||
|[[File:Time_small.png|Training speed factor]] | |||
|- | |||
|25 [[File:Ch16.png|25px|For this level on you will need to research the Improved Training Grounds in Chapter 16]] | |||
|7x4 | |||
|2332 | |||
|4116 | |||
|42h | |||
|27.000 K | |||
|2700 K | |||
|67000 | |||
|385 | |||
|- | |||
|26 | |||
|7x4 | |||
|806 | |||
|1902 | |||
|45h | |||
|30.000 K | |||
|3000 K | |||
|75000 | |||
|405 | |||
|- | |||
|27 | |||
|7x4 | |||
|899 | |||
|2098 | |||
|48h | |||
|33.000 K | |||
|3300 K | |||
|82000 | |||
|425 | |||
|- | |||
|28 | |||
|7x4 | |||
|1004 | |||
|2313 | |||
|51h | |||
|36.000 K | |||
|3600 K | |||
|90000 | |||
|450 | |||
|} | |} | ||
Versionen från 10 april 2020 kl. 16.33
|
Övningsfält
Syfte
Övningsfältet tillåter dig träna enheter som du inte kan hitta i Baracker och Legosoldatsläger. Byggnaden minskar träningstiden för nya enheter. Den delar sina köer med Baracker och Legosoldatsläger
Krav
Du kan bygga övningsfältet efter att du har låst upp byggnaden i forskningsträdet. Efter det kommer du succesivt att forska fram Kerberos sedan Dryad, Andeväsen, Orchkrigare, Orchstrateg i forskningsträdet. Den kräver en väganslutning till stadshuset, kan säljas, byggas igen och uppgraderas.
Uppgradera
Med varje uppgradering tränas dina enheter snabbare.
Översikt för övningsfält
Övningsfält
Byggnadsnivåer
Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Nivå 4 | ||
---|---|---|---|---|---|
Nivå 5 | Nivå 6 | Nivå 7 | Nivå 8 | ||
Nivå 9 | Nivå 10 | Nivå 11 | Nivå 12 | ||
Nivå 13 | Nivå 14 | Nivå 15 | Nivå 16 | ||
Nivå 17 | Nivå 18 | Nivå 19 | Nivå 20 | ||
Nivå 21 | Nivå 22 | Nivå 23 | Nivå 24 | ||
Tryck på bilderna för att se en större bild. |