Huvudevents: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Boefst (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Boefst (diskussion | bidrag) |
||
Rad 188: | Rad 188: | ||
|En by med fluffiga nya invånare. | |En by med fluffiga nya invånare. | ||
|Ger kultur och befolkning | |Ger kultur och befolkning | ||
|} | |||
{| style="text-align: center" class="mw-collapsible mw-collapsed" | |||
!colspan="11"|Winter Magic | |||
|- | |||
|Building | |||
|colspan="1"|Size | |||
|colspan="1"|Description | |||
|colspan="1"|Benefits | |||
|- | |||
|[[File:Event_Win_Set2_2x4_0000.png|80px|Clocktower Owls]] | |||
|2x4 | |||
|One piece of the Snow Owls [[Building Set|'''Buildings Set''']] | |||
|Provides Population, Culture, Coins and Set Bonus with other [[Building Set|'''Set Buildings''']] | |||
|- | |||
|[[File:Event_Win_Set2_5x2_0000.png|80px|Stable of the Snow Owl]] | |||
|5x2 | |||
|One piece of the Snow Owls [[Building Set|'''Buildings Set''']] | |||
|Provides Population, Culture, Supplies and Set Bonus with other [[Building Set|'''Set Buildings''']] | |||
|- | |||
|[[File:Event_Win_Set2_3x4_01_0000.png|80px|Yeti Santas Christmas Factory]] | |||
|3x4 | |||
|One piece of the Snow Owls [[Building Set|'''Buildings Set''']] | |||
|Provides Population, Culture, Supplies and Set Bonus with other [[Building Set|'''Set Buildings''']] | |||
|} | |} |
Versionen från 3 december 2018 kl. 10.20
Huvudevents
Varje år har vi flera speciella event i Elvenar. Här kan du hitta en översikt för dessa event. Klicka på dess titel för att se hela eventbeskrivningen.
Sommarsolståndet
Snöby
Fenix återuppståndelse
Herdarnas marsch
Eldrasils uppstigning
Tre_glaciärjättar
Fenixkulten
Woodelvenstock
Skördefestivalen
Vintermagi
Belöningar
Här kan du se några byggnader du kan få som belöning för dessa event samt några specialbyggnader som var stora priser och kan bli priser i andra sammanhang i framtiden.
Notera: Alla effekter beror på vilket kapitel du är i när byggnaden läggs till i ditt lager. |
Stora priser
Dessa är byggnader som gets ut som stora priser förr. Vissa av dem kanske kan ses igen i framtiden (t.ex. i brödraskapsäventyr)
Snöby | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Byggnad | Storlek | Beskrivning | Fördelar | |||||||
4x2 | Snöflingeberget | Ger kultur och invånare | ||||||||
4x3 | Kung snös bostad. | Ger kultur och invånare | ||||||||
4x4 | Kronjuvelen i Kung Snös slott. | Ger kultur och invånare |
Winter Magic | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Building | Size | Description | Benefits | |||||||
2x4 | One piece of the Snow Owls Buildings Set | Provides Population, Culture, Coins and Set Bonus with other Set Buildings | ||||||||
5x2 | One piece of the Snow Owls Buildings Set | Provides Population, Culture, Supplies and Set Bonus with other Set Buildings | ||||||||
3x4 | One piece of the Snow Owls Buildings Set | Provides Population, Culture, Supplies and Set Bonus with other Set Buildings |